We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington CH1000 USB-C 4-Port Hub
SKU
K39124EU
Category: Interface Hubs
| SKU | K39124EU |
|---|---|
| EAN | 5028252591539 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The CH1000 USB-C 4-Port Hub is the simple, easy way to expand the connectivity of your USB-C device. Connect your peripherals like a mouse, keyboard or flash drive using the two USB-A ports, while using the dual USB-C ports to connect a smartphone or tablet. The hub offers USB 3.1 Gen 1 technology, supporting data transfer speeds up to 5 Gbps. With Plug & Play installation, all your accessories will be up and running quickly, and the compact design means it can be easily packed up and taken with you on the road.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| USB ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Chrome OS 44 or above; Windows 8.1 or above; macOS 10.10 or above |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 121 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 100 mm |
| Master (outer) case length | 125 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.08 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.05 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 121 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Chrome OS 44 or above; Windows 8.1 or above; macOS 10.10 or above |
You may also be interested in
| Product |
Kensington CH1000 USB-C 4-Port Hub
Login for pricing
|
StarTech.com 6 Port USB 3.0 / USB 2.0...
Login for pricing
|
StarTech.com 4-Port USB 2.0 Hub - Meta...
Login for pricing
|
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro...
Login for pricing
|
StarTech.com 2 Port Industrial Wall Mo...
Login for pricing
|
StarTech.com 7-Port USB 3.0 Hub - Desk...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K39124EU
|
ST7320USBC
|
ST4200USBM
|
42783
|
ICUSB2322I
|
ST7300USB3B
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





