We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EPOS IMPACT SC 75 USB MS
SKU
1000635
Category: Headphones & Headsets
Wired, double-sided headset with 3.5 mm jack and USB connectivity and EU Noise at Work limiter. Ideal headset for office professionals who value comfort, style and great sound and manage calls on both mobile and PC. Microsoft Teams certified.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Hearing protection technologies | EPOS ActiveGard |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2.5 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 60 - 16000 Hz |
| Headphone sensitivity | 113 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 130 g |
| Width | 150 mm |
| Height | 60 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A |
| Safety sheet | Yes |
| Pouch | Yes |
| Ear pads | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Material | Foam, Leatherette, Plastic |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
You may also be interested in
| Product |
EPOS IMPACT SC 75 USB MS
Login for pricing
|
Logitech H540 USB Computer Headset
Login for pricing
|
Logitech USB Headset Stereo H650e
Login for pricing
|
Jabra BIZ 2300 Mono, NC
Login for pricing
|
Jabra BIZ 1500 Duo QD EMEA
Login for pricing
|
ASUS TUF Gaming H3 Headset Wired Head-...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000635
|
981-000480
|
981-000519
|
2303-820-104
|
1519-0154
|
90YH028G-B1UA00
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Logitech
|
Jabra
|
Jabra
|
ASUS
|





