We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R04364 Toner-kit black high-capacity, 8K pages ISO/IEC 19752 for Xerox C 310
SKU
006R04364
Login for pricing
In Stock:
49 available
Xerox Genuine Xerox® C310 Color Printer/C315 Color Multifunction Printer Black High capacity Toner Cartridge (8000 Pages) - 006R04364
Category: Toner Cartridges
| SKU | 006R04364 |
|---|---|
| EAN | 0095205068528 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
Xerox Genuine Xerox® C310 Color Printer/C315 Color Multifunction Printer Black High capacity Toner Cartridge (8000 Pages) - 006R04364 is specially formulated and tested to provide the best image quality and most reliable printing you can count on page after page. Xerox Genuine Supplies and Xerox equipment are made for each other. Accept no imitations. Compatible toners may risk breakdown of Xerox printers and result in poor print quality and weak colours. With over 75 years' experience, Genuine Xerox Supplies are something you can rely on.
Compatible Printers: Xerox C 315, Xerox C 310 Series, Xerox C 310
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 8000 pages |
| Compatibility | Xerox C310 Colour Printer Xerox C315 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 141 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 101 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 141 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 101 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 102.1 x 141 x 101.1 mm (4.02 x 5.55 x 3.98") |
| Package weight (imperial) | 0.354 kg (0.78 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package type | Box |
| Package dimensions (W x D x H) | 102.1 x 141 x 101.1 mm (4.02 x 5.55 x 3.98") |
| Country of origin | China, Mexico |
| Package weight (imperial) | 0.354 kg (0.78 lbs) |
| Compatibility | Xerox C310 Colour Printer Xerox C315 Colour Multifunction Printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Package dimensions (W x D x H) | 102.1 x 141 x 101.1 mm (4.02 x 5.55 x 3.98") |
| Package weight (imperial) | 0.354 kg (0.78 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 006R04364 Toner-kit black high-c...
Login for pricing
|
Kyocera 1T02G10EU0/TK-710 Toner-kit, 4...
Login for pricing
|
OKI 44469724 Toner-kit cyan, 5K pages...
Login for pricing
|
OKI 44469722 Toner-kit yellow, 5K page...
Login for pricing
|
OKI 44469723 Toner-kit magenta, 5K pag...
Login for pricing
|
Kyocera 1T02KVBNL0/TK-590M Toner-kit m...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
006R04364
|
1T02G10EU0
|
44469724
|
44469722
|
44469723
|
1T02KVBNL0
|
| Manufacturer |
Xerox
|
KYOCERA
|
OKI
|
OKI
|
OKI
|
KYOCERA
|





