We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech Pen USI Stylus for Chromebook
SKU
914-000069
Category: Stylus Pens
| SKU | 914-000069 |
|---|---|
| EAN | 5099206102507 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 10.4 mm |
| Height | 151 mm |
| Brand compatibility | |
| Battery life | 90 h |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Product colour | Yellow |
| Compatibility | Chromebook |
| Battery type | Built-in |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 75 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 23.7 g |
| Width | 10.4 mm |
| Height | 151 mm |
| Weight | 15 g |
| Features | |
| Brand compatibility | |
| Battery life | 90 h |
| Product colour | Yellow |
| Compatibility | Chromebook |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 80 mAh |
| Device compatibility | Laptop |
| Number of batteries supported | 1 |
| Tip colour | Yellow |
| Low battery alert | Yes |
| Protection features | Drop resistant, Spill resistant |
| Automatic on/off | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Grip length | 6.55 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 75 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 23.7 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | Logitech Pen User Documentation |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 249 mm |
| Master (outer) case length | 339 mm |
| Master (outer) case height | 125 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.46 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Logitech Pen USI Stylus for Chromebook
Login for pricing
|
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
Login for pricing
|
Logitech Crayon
Login for pricing
|
Logitech Crayon
Login for pricing
|
HP Rechargeable Active Pen G3
Login for pricing
|
Targus AMM174AMGL stylus pen 13.6 g Wh...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
914-000069
|
EYV-00002
|
914-000034
|
914-000046
|
6SG43AA
|
AMM174AMGL
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Microsoft
|
Logitech
|
Logitech
|
HP
|
Targus
|





