We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox Defender Series for iPad mini (6th gen), Black
SKU
77-87476
Category: Tablet Cases
| SKU | 77-87476 |
|---|---|
| EAN | 0840262369183 |
| Manufacturer | OtterBox |
| Availability | Yes |
Guard your tablet with Defender Series, the legendary protective iPad mini (6th Gen) case. Designed for real life, its multi-layer construction, built-in screen protector and versatile shield stand provide ultra-durability for working hard and playing even harder.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (6th Gen) |
| Protection features | Abrasion resistant, Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad mini (6th Gen) |
| Protection features | Abrasion resistant, Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Not applicable |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | No |
| Closure type | Not applicable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 264.3 g |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
OtterBox Defender Series for iPad mini...
Login for pricing
|
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
Login for pricing
|
Targus VersaVu 26.7 cm (10.5") Fo...
Login for pricing
|
Targus VersaVu 27.9 cm (11") Foli...
Login for pricing
|
Targus Click-In 27.9 cm (11") Fol...
Login for pricing
|
OtterBox Defender Series for Apple iPa...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-87476
|
77-62035
|
THZ855GL
|
THZ867GL
|
THZ865GL
|
77-82261
|
| Manufacturer |
OtterBox
|
OtterBox
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
OtterBox
|





