We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 006R04194 Toner cartridge yellow, 1.25K pages (replaces HP 207A/W2212A) for HP M 283
SKU
006R04194
Login for pricing
In Stock:
3 available
Everyday™ Yellow Toner by Xerox compatible with HP 207A (W2212A), Standard capacity
Category: Toner Cartridges
| SKU | 006R04194 |
|---|---|
| EAN | 0095205064582 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Pro MFP M 283 cdw, HP Color LaserJet Pro M 255 dw, HP Color LaserJet Pro MFP M 282 nw, HP Color LaserJet Pro MFP M 283 fdw, HP Color LaserJet Pro MFP M 283 fdn, HP Color LaserJet Pro M 255 nw
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1250 pages |
| Colour toner page yield | 1250 pages |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M255 Color LaserJet Pro MFP M282 Color LaserJet Pro MFP M283 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Replacement for | W2212A |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2212A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 740 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 740 g |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 110 mm |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | W2212A |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M255 Color LaserJet Pro MFP M282 Color LaserJet Pro MFP M283 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Xerox 006R04194 Toner cartridge yellow...
Login for pricing
|
Konica Minolta A33K150/TN-321K Toner b...
Login for pricing
|
Xerox 108R01124 Toner waste box, 30K p...
Login for pricing
|
Konica Minolta A33K152/TN-512K Toner b...
Login for pricing
|
Brother TN-1050 Toner-kit, 1K pages IS...
Login for pricing
|
Brother TN-2110 Toner-kit, 1.5K pages...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
006R04194
|
A33K150
|
108R01124
|
A33K152
|
TN1050
|
TN2110
|
| Manufacturer |
Xerox
|
Konica Minolta
|
Xerox
|
Konica Minolta
|
Brother
|
Brother
|




