We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse - Small Right
SKU
100143580
Login for pricing
In Stock:
3 available
Fellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Plus+ Ergonomic Right Handed Vertical Mouse with Antibacterial Protection Small
Category: Mice
| SKU | 100143580 |
|---|---|
| EAN | 0043859814114 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Yes |
The Breyta™ Plus+ Ergonomic Vertical Mouse is designed to help reduce wrist strain with a 60° angled grip that supports a natural handshake position, easing tension in the hand and forearm. With 3-in-1 connectivity - Bluetooth® wireless, dongle, or wired - you get ultimate flexibility across devices. Built with Microban® antibacterial technology, it offers 24/7 protection for a cleaner, more hygienic workspace. Easy-access thumb buttons make browsing folders or the web effortless, while soft click buttons help minimise distractions. Enjoy a seamless mousing experience thanks to its precision laser and scroll wheel, offering smooth, accurate tracking (400–2100 DPI). The rechargeable battery lasts up to 4 months on a single charge and powers up in just 2 hours. Its plastic housing and buttons are crafted with 100% post-consumer recycled plastic. The Breyta™ Plus+ Ergonomic Vertical Mouse is built for comfort, performance, and peace of mind.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Silent click | Yes |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Technical details | |
| Service life of battery | 4 month(s) |
| Weight | 90 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Ergonomics | |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 4 month(s) |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 75 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 68 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Post-consumer recycled plastic | 100% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 90 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Fellowes Breyta Plus+ Vertical Mouse -...
Login for pricing
|
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
Login for pricing
|
Logitech G Hyperion Fury
Login for pricing
|
Logitech G Hyperion Fury
Login for pricing
|
Logitech M720 Triathlon Mouse
Login for pricing
|
Microsoft Surface Arc mouse Travel Amb...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100143580
|
K72337EU
|
910-004068
|
910-004067
|
910-004791
|
FHD-00002
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Microsoft
|





