We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Ergonomic Right Handed Vertical Mouse Medium
SKU
100143579
Login for pricing
In Stock:
5 available
Fellowes Vertical Wireless Mouse Breyta Ergonomic Right Handed Vertical Mouse Medium
Category: Mice
| SKU | 100143579 |
|---|---|
| EAN | 0043859814107 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Yes |
The Breyta™ Ergonomic Vertical Mouse is designed to reduce wrist strain with a 60° angled grip that promotes a natural handshake position, easing tension in your hand and forearm. With 2-in-1 connectivity, switch effortlessly between Bluetooth® wireless and wired modes for ultimate flexibility. Enjoy a seamless mousing experience thanks to its precision laser and scroll wheel, offering smooth, accurate tracking (800–1600 DPI). Its plastic housing and buttons are crafted with 100% post-consumer recycled plastic. The rechargeable battery lasts up to 4 months on a single charge and powers up in just 2 hours. The Breyta™ Ergonomic Vertical Mouse is built for comfort, performance, and peace of mind.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Purpose | Universal |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Technical details | |
| Service life of battery | 4 month(s) |
| Weight | 100 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Ergonomics | |
| Retractable cable | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 4 month(s) |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 83 mm |
| Depth | 104.5 mm |
| Height | 75 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Post-consumer recycled plastic | 100% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 100 g |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 5 year(s) |
You may also be interested in
| Product |
Fellowes Vertical Wireless Mouse Breyt...
Login for pricing
|
Kensington Orbit Optical Trackball
Login for pricing
|
Kensington Orbit Trackball with Scroll...
Login for pricing
|
Logitech Marathon Mouse M705
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Wireless Full-Size...
Login for pricing
|
Logitech M330 SILENT PLUS
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100143579
|
64327EU
|
K72337EU
|
910-001949
|
K72370EU
|
910-004910
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Kensington
|
Kensington
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|





