We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington SD4843P EQ USB-C 10Gbps Triple Video Driverless Dock
SKU
K32803EU
Category: Notebook Docks & Port Replicators
| SKU | K32803EU |
|---|---|
| EAN | 5028252653534 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The SD4843P EQ USB-C® 10Gbps Triple Video Driverless Dock is a versatile docking station supporting Thunderbolt™ 5, Thunderbolt™ 4, USB4® and USB-C® Alt Mode laptops with up to three external monitors. 1 x HDMI® and 2 x DisplayPort™ (DP) ports support up to Triple 4K @ 30Hz* or up to Single 8K @ 30Hz*. SD4843P provides up to 100W Dynamic Power Delivery and includes KonstantCharge™, delivering power to connected accessories even when the host laptop is undocked. The 10-in-1 design features five high-speed USB 3.2 Gen2 10Gbps ports (4 x USB-A and 1 x USB-C®), three video ports, a combo audio jack and a Gigabit Ethernet port**. The dock incorporates partially recycled materials and includes lock slots, free Kensington DockWorks™ software and a 3-year limited warranty.
* For maximum resolution, the DSC-enabled laptop, docking station, monitor and laptop all need to support DSC v1.2 (Display Stream Compression).
** This dock supports the Gigabit Ethernet standard which provides a maximum data rate of 1Gbps. Actual Ethernet speeds may vary depending on, but not limited to, Internet bandwidth, Ethernet cables, network switches and the hardware and firmware performance of the host computer.
* For maximum resolution, the DSC-enabled laptop, docking station, monitor and laptop all need to support DSC v1.2 (Display Stream Compression).
** This dock supports the Gigabit Ethernet standard which provides a maximum data rate of 1Gbps. Actual Ethernet speeds may vary depending on, but not limited to, Internet bandwidth, Ethernet cables, network switches and the hardware and firmware performance of the host computer.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 3 |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9 kg |
| Master (outer) case length | 485 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 87 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 87 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9 kg |
| Master (outer) case length | 485 mm |
| Master (outer) case height | 190 mm |
| Master (outer) case net weight | 9 kg |
| Other features | |
| USB ports quantity | 5 |
| Compatible operating systems | Windows 10 or above |
You may also be interested in
| Product |
Kensington SD4843P EQ USB-C 10Gbps Tri...
Login for pricing
|
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do...
Login for pricing
|
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UH...
Login for pricing
|
StarTech.com USB 3.0 Docking Station -...
Login for pricing
|
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Login for pricing
|
StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K32803EU
|
USB3DOCKH2DP
|
DK30CH2DPPDU
|
DK30ADD
|
TB3DOCK2DPPU
|
DK30CH2DEPUE
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





