We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington AD4010T4 Thunderbolt 4 and USB4 Quad Video Docking Station - 98W PD - DP/HDMI - Windows/macOS
SKU
K32852EU
Login for pricing
In Stock:
8 available
AD4010T4 Thunderbolt 4 and USB4 Quad Video Docking Station - 98W PD - DP/HDMI - Windows/macOS
Category: Notebook Docks & Port Replicators
| SKU | K32852EU |
|---|---|
| EAN | 5028252639774 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
The AD4010T4 Thunderbolt™ 4 and USB4® Quad Video Docking Station offers a powerful experience that unlocks the full potential of premium laptops. Providing a true plug-and-play experience with no drivers or downloads required, the AD4010T4 works with Windows and macOS, as well as Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4®, and USB-C® devices. Two HDMI® and two DP ports support Quad 4K @ 60Hz with DSC enabled for Windows laptops and Dual 6K @ 60Hz for MacBook models with M1 Pro, M1 Max, M2 Pro, and M2 Max chipsets. Focused on productivity, the AD4010T4 supports up to 98W Power Delivery, 40Gbps data transfer speeds, and includes 16 connectivity ports. Includes Kensington DockWorks™ Software and 3-year limited warranty.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 4 |
| Card reader integrated | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Compatible memory cards | SD |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.1 kg |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.89 kg |
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 36 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.89 kg |
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 36 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.1 kg |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case net weight | 12.1 kg |
| Other features | |
| USB ports quantity | 7 |
| Compatible operating systems | macOS 11 or above; Windows 10 or above |
You may also be interested in
| Product |
Kensington AD4010T4 Thunderbolt 4 and...
Login for pricing
|
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
Login for pricing
|
Targus DOCK570EUZ laptop dock/port rep...
Login for pricing
|
Lenovo 40B00300UK laptop dock/port rep...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt...
Login for pricing
|
Belkin Thunderbolt 4 Dock Pro Wired Bl...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K32852EU
|
TB31PCIEX16
|
DOCK570EUZ
|
40B00300UK
|
40B00135UK
|
INC006VFSGY
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
Targus
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Belkin
|





