We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Chromebox Mini CXM2 - Intel N150 CPU, 8GB, eMMC 64GB, ChromeOS
SKU
DT.Z53EH.001
Login for pricing
In Stock:
60 available
Intel N N150 (6MB Cache), 8GB LPDDR5x-SDRAM, Intel Graphics, LAN, WLAN, Bluetooth, ChromeOS
Category: PCs/Workstations
| SKU | DT.Z53EH.001 |
|---|---|
| EAN | 4711474817570 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Yes |
Acer Chromebox Mini CXM2 delivers reliable performance, enterprise-grade security, and versatile mounting in an ultra-compact, fanless design—ideal for kiosks, digital signage, and frontline workspaces.
Small, Silent, and Ready to Work
With a 0.65L fan less design, Acer Chromebox Mini CXM2 runs whisper-quiet while saving serious desk space. Place it anywhere—or hide it with a mount—and stay focused with zero noise distractions.
Built to Blaze Through Tasks
Equipped with an up to Intel® Core™ 3 Processor N3501 and ultra-fast LPDDR5x memory, Acer Chromebox Mini CXM2 delivers fluid multitasking and fast ChromeOS performance for work.
Fast Ports, Future-Proof Connections
Stay connected with Wi-Fi 71, five USB 3.2 Gen2 Type A ports, and a powerful USB 3.2 Gen2 Type C port (10Gbps + Display + 65W PD). Further, with the built-in HDMI 2.1 and Gigabit LAN and you've got a full connectivity hub.
Immersive Visuals. Multi-Display Power
Two HDMI 2.1 ports plus USB-C DisplayPort let you connect up to 3 high-res displays at once—with 4K and 60Hz clarity. Perfect for productivity or streaming in stunning detail.
Easy to Use. Tough to Beat
ChromeOS delivers a seamless, fully integrated kiosk and digital signage solution. With ChromeOS and our partners, you have Chromeboxes, remote management, recommended CMS applications, and certified Works with Acer Chromebook peripherals to effectively modernize your business.
Mount-Anywhere Magic with VESA
Use the included VESA mount to attach the CXM2 to the back of your monitor or wall. Save desk space, declutter your setup, and enjoy a clean, cable-free workspace.
Small, Silent, and Ready to Work
With a 0.65L fan less design, Acer Chromebox Mini CXM2 runs whisper-quiet while saving serious desk space. Place it anywhere—or hide it with a mount—and stay focused with zero noise distractions.
Built to Blaze Through Tasks
Equipped with an up to Intel® Core™ 3 Processor N3501 and ultra-fast LPDDR5x memory, Acer Chromebox Mini CXM2 delivers fluid multitasking and fast ChromeOS performance for work.
Fast Ports, Future-Proof Connections
Stay connected with Wi-Fi 71, five USB 3.2 Gen2 Type A ports, and a powerful USB 3.2 Gen2 Type C port (10Gbps + Display + 65W PD). Further, with the built-in HDMI 2.1 and Gigabit LAN and you've got a full connectivity hub.
Immersive Visuals. Multi-Display Power
Two HDMI 2.1 ports plus USB-C DisplayPort let you connect up to 3 high-res displays at once—with 4K and 60Hz clarity. Perfect for productivity or streaming in stunning detail.
Easy to Use. Tough to Beat
ChromeOS delivers a seamless, fully integrated kiosk and digital signage solution. With ChromeOS and our partners, you have Chromeboxes, remote management, recommended CMS applications, and certified Works with Acer Chromebook peripherals to effectively modernize your business.
Mount-Anywhere Magic with VESA
Use the included VESA mount to attach the CXM2 to the back of your monitor or wall. Save desk space, declutter your setup, and enjoy a clean, cable-free workspace.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 0.8 GHz |
| Processor model | N150 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor socket | BGA 1264 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® N |
| Processor base power | 6 W |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11ad, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 65 W |
| Technical details | |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Display | |
| Display included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 161.3 mm |
| Depth | 119.9 mm |
| Height | 33.9 mm |
| Packaging content | |
| VESA mount included | Yes |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
You may also be interested in
| Product |
Acer Chromebox Mini CXM2 - Intel N150...
Login for pricing
|
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i5-123...
Login for pricing
|
Lenovo ThinkCentre M75s AMD Ryzen™ 5 5...
Login for pricing
|
ASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Cel...
Login for pricing
|
MSI Cubi NUC 1M Intel Core 3 100U Desk...
Login for pricing
|
ARCTIC Senza 5700G Under Desk PC
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT.Z53EH.001
|
DT.Z2AEK.001
|
11R80043UK
|
90MS02V2-M000C0
|
Cubi NUC 1M i3 100U FS 8GB 512GB W11P
|
ACPCC00002A
|
| Manufacturer |
Acer
|
Acer
|
Lenovo
|
ASUS
|
MSI
|
ARCTIC
|





