We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
SKU
ACFAN00328A
Login for pricing
In Stock:
21 available
P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
Category: Computer Cooling Systems
ARCTIC’s versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Fan speed (min) | 400 RPM |
| Fan speed (max) | 2650 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.48 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| Number of fan blades | 5 |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Cable length | 0.48 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 4 V |
| Rated current | 0.4 A |
| LED voltage | 5 V |
| LED current | 0.4 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 30 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Fan weight | 253 g |
| Package weight | 840 g |
| Cable length | 0.48 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 840 g |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
You may also be interested in
| Product |
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (...
Login for pricing
|
Fractal Design Aspect 14 RGB PWM Compu...
Login for pricing
|
be quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm P...
Login for pricing
|
ASUS TUF GAMING TF120 ARGB WHITE EDITI...
Login for pricing
|
ARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4...
Login for pricing
|
ARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compat...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFAN00328A
|
FD-F-AS1-1407
|
BL098
|
90DA0033-B09030
|
ACFAN00292A
|
ACFRE00123A
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Fractal Design
|
be quiet!
|
ASUS
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|





