We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
dbramante1928 Oslo Pro - Google Pixel 10a - Black
SKU
OPGPBL006938
Category: Mobile Phone Cases
| SKU | OPGPBL006938 |
|---|---|
| EAN | 5711428069382 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | Yes |
Oslo Pro is an impact protective folio wallet case made from recycled plastic with a finish meant to look and feel like leather. With its foldable back, you can enjoy hands-free horizontal video watching.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Closure type | Magnetic closure |
| Technical details | |
| Case type | Flip case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10a |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Closure type | Magnetic closure |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Flip case |
| Card pocket | Yes |
| Number of card pockets | 3 |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10a |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Closure type | Magnetic closure |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Height | 157 mm |
| Depth | 15 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Oslo Pro - Google Pixel...
Login for pricing
|
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Samsung Gala...
Login for pricing
|
OtterBox React Series for Samsung Gala...
Login for pricing
|
Tech21 Evo Lite mobile phone case 15.5...
Login for pricing
|
OtterBox Universe Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OPGPBL006938
|
77-55769
|
77-87971
|
77-89522
|
T21-9675
|
77-91384
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
Tech21
|
OtterBox
|





