We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P 16c 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
SKU
P87795-425
Login for pricing
In Stock:
23 available
ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P 16c 1x64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server
| SKU | P87795-425 |
|---|---|
| EAN | 0190017827360 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Yes |
Are you looking for our most flexible and powerful tower server for your SMB and remote offices? The HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 is a robust 2P tower server with optional rackable chassis for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Powered by latest Intel Xeon 6700/6500 P-series processors (up to 86 P-cores per socket), up to 8 TB DDR5 6400 memory, the HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 server fulfills a wide range of demanding workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware to an HPE-exclusive ASIC, creating a fingerprint for the Intel Xeon 6700/6500 P-series processors that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 server is an excellent choice for diverse workloads such as IT infrastructure, data management, VDI, and ERP/CRM. Scale and adapt to any environment with this server and accelerate your growing business.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6700 and 6500 series with P-cores; up to 86 P-cores per socket (172 P-cores per server), 350W (TDP); increased memory bandwidth to 6400 MT/s[2], up to 8 TB DDR5 memory capacity
Supports ultra-high SSD performance with NVMe x4 and EDSFF drive cages, and allowing mixed dual-mode LFF and tri-mode SFF drive cages as hybrid storage optimization solution
Provides up to 24 NVMe drives with PCIe Gen5 x2 bandwidth to have maximum storage capacity with balanced performance solution
Includes HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Compute Gen12 servers seamlessly from anywhere
Supports new NS204i-u V2 as hot-pluggable, high-availability, RAID1-protected M.2 NVMe boot option
Supports NVIDIA L4 24GB Accelerator.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6700 and 6500 series with P-cores; up to 86 P-cores per socket (172 P-cores per server), 350W (TDP); increased memory bandwidth to 6400 MT/s[2], up to 8 TB DDR5 memory capacity
Supports ultra-high SSD performance with NVMe x4 and EDSFF drive cages, and allowing mixed dual-mode LFF and tri-mode SFF drive cages as hybrid storage optimization solution
Provides up to 24 NVMe drives with PCIe Gen5 x2 bandwidth to have maximum storage capacity with balanced performance solution
Includes HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Compute Gen12 servers seamlessly from anywhere
Supports new NS204i-u V2 as hot-pluggable, high-availability, RAID1-protected M.2 NVMe boot option
Supports NVIDIA L4 24GB Accelerator.
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 6515P |
| Processor cores | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 64 GB |
| Memory slots | 32x DIMM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 8 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Supported RAID controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | Up to 10[1] PCIe Gen5 and 2 OCP slots. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Design | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Power | |
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1000 W |
| Management features | |
| Management platform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Technical details | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Weight & dimensions | |
| Width | 174 mm |
| Height | 462 mm |
| Depth | 712 mm |
| Other features | |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
You may also be interested in
| Product |
HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 6515P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL360 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4510 2.4GHz 1...
Login for pricing
|
HPE ProLiant DL380 Gen11 4516Y+ 24c 1P...
Login for pricing
|
HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz...
Login for pricing
|
HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 6505P...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P87795-425
|
P71673-425
|
P71674-425
|
P81786-425
|
P84637-425
|
P87782-425
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|




