We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vision TC 15MUSBC/BL USB cable 15 m USB C Black
SKU
TC 15MUSBC/BL
Category: USB Cables
| SKU | TC 15MUSBC/BL |
|---|---|
| EAN | 1219661400008 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Yes |
Black USB-C Cable 15m
USB-C is the latest USB connector. It has a smaller reversible plug which supports USB 3.2 Gen 1 signal. This cable is compatible with both 2-lane and 4-lane configurations. For a 4-lane connection, both connected devices must support 4 lanes.
Very Tough
This cable, reinforced with a Kevlar core, is designed to resist stretching forces. It can withstand a continuous force of up to 200 newtons or a momentary peak force of up to 400 newtons.
Tight Bends
Fiber cables boast a significantly tighter bend radius compared to copper cables. This particular cable features a dynamic bend radius of 20 mm and a static bend radius of 10 mm.
Directional
This cable contains a chip integrated into each connector, so the end marked 'display' must be connected to the display. The ends are not interchangeable.
Maximum Resolution
4K & 60 Hz
USB-C is the latest USB connector. It has a smaller reversible plug which supports USB 3.2 Gen 1 signal. This cable is compatible with both 2-lane and 4-lane configurations. For a 4-lane connection, both connected devices must support 4 lanes.
Very Tough
This cable, reinforced with a Kevlar core, is designed to resist stretching forces. It can withstand a continuous force of up to 200 newtons or a momentary peak force of up to 400 newtons.
Tight Bends
Fiber cables boast a significantly tighter bend radius compared to copper cables. This particular cable features a dynamic bend radius of 20 mm and a static bend radius of 10 mm.
Directional
This cable contains a chip integrated into each connector, so the end marked 'display' must be connected to the display. The ends are not interchangeable.
Maximum Resolution
4K & 60 Hz
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 15 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Kevlar, Polyvinyl chloride (PVC) |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Cable length | 15 m |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC 15MUSBC/BL USB cable 15 m US...
Login for pricing
|
Logitech Strong USB 10m
Login for pricing
|
Vision TC 10MUSBC/BL USB cable USB 3.2...
Login for pricing
|
PureLink FI-U400-020-PCK USB cable USB...
Login for pricing
|
HP Poly Active Optical USB 3.1 Cable (...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC 15MUSBC/BL
|
939-001799
|
TC 10MUSBC/BL
|
FI-U400-020-PCK
|
875H1AA
|
| Manufacturer |
Vision
|
Logitech
|
Vision
|
PureLink
|
HP Poly
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB A
|
| USB version |
N/A
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB4 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|




