We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus
SKU
920-007143
Category: Keyboards
| SKU | 920-007143 |
|---|---|
| EAN | 5099206059405 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
OEM Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus 920-007143
| Keyboard | |
|---|---|
| USB hub | No |
| Fingerprint reader | No |
| Noise level | 55 dB |
| On/off switch | Yes |
| Touchpad width | 4.7 cm |
| Touchpad height | 7.6 cm |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Purpose | HTPC |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Mini |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wrist rest | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Products per pallet | 780 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 78 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Service life of battery | 18 month(s) |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Mouse battery type | AA |
| Keyboard battery type | AA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Mouse | |
| On/off switch | Yes |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse included | No |
| Mouse battery life | 18 month(s) |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Touchpad width | 4.7 cm |
| Touchpad height | 7.6 cm |
| Keyboard weight | 390 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 354.3 x 23.5 x 139.9 mm |
| Packaging data | |
| Package volume | 1755 cm³ |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Package weight | 530 g |
| User guide | Yes |
| Package width | 31 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 153 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | Touchpad |
| Connectivity technology | Wireless |
| Products per pallet | 780 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 78 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 190 mm |
| Master (outer) case length | 247 mm |
| Master (outer) case height | 80 mm |
| Master (outer) case gross weight | 965 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060594016 |
| Products per intermodal container (20ft) | 14280 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 29400 pc(s) |
| Products per pallet | 780 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 78 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
You may also be interested in
| Product |
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK330
Login for pricing
|
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
Kensington Pro Fit Low-Profile Wireles...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK345
Login for pricing
|
Logitech MK540 Advanced
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
920-007143
|
920-003986
|
920-007145
|
K75230UK
|
920-006488
|
920-008676
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|




