We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Pro Fit Low-Profile Wireless Desktop Set
SKU
K75230UK
Category: Keyboards
The Kensington Pro Fit™ Low-Profile Wireless Desktop Set is a reliable solution for the professional workstation. Providing a full-size, spill-proof keyboard with multimedia keys, a comfortable ambidextrous mouse and AES encryption, the Pro Fit Low-Profile Wireless Desktop Set supports a clutter-free and secure workstation.
| Keyboard | |
|---|---|
| Security algorithms | AES |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Master (outer) case net weight | 3.03 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 192 pc(s) |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power | |
| Keyboard battery type | AAA |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 741 g |
| Receiver type | Nano receiver |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package depth | 524 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Other features | |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 11; Windows 7 or above |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 188 mm |
| Master (outer) case length | 538 mm |
| Master (outer) case height | 157 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.03 kg |
| Products per pallet (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 192 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Pro Fit Low-Profile Wireles...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK330
Login for pricing
|
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Touch Keyboard K400...
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK270
Login for pricing
|
Logitech Wireless Combo MK345
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K75230UK
|
920-003986
|
920-007143
|
920-007145
|
920-004534
|
920-006488
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|




