We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microsoft Surface Slim Pen 2 stylus pen 13 g Black
SKU
8WV-00002
Category: Stylus Pens
| SKU | 8WV-00002 |
|---|---|
| EAN | 0889842778724 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Availability | Yes |
Write, sketch, navigate, and recharge.
Take handwritten notes and draw with the same feeling you get with pen on paper, with exceptional accuracy and a new storable design.
Surface Slim Pen 2 with uninterrupted creativity and all-day battery life.
It also delivers incredible shading and exceptional pressure sensititvity. [1]
Take handwritten notes and draw with the same feeling you get with pen on paper, with exceptional accuracy and a new storable design.
Surface Slim Pen 2 with uninterrupted creativity and all-day battery life.
It also delivers incredible shading and exceptional pressure sensititvity. [1]
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Width | 113 mm |
| Height | 136.8 mm |
| Depth | 6.3 mm |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Buttons quantity | 2 |
| Package width | 53 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Surface Laptop Studio Surface Pro 8 - 9 Surface Pro X Surface Duo 2 Surface Hub 2S Surface Slim Pen 2 Pen Tips Surface Slim Pen Charger |
| Battery type | Built-in |
| Layers per pallet | 23 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 53 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package weight | 70 g |
| Width | 113 mm |
| Height | 136.8 mm |
| Depth | 6.3 mm |
| Weight | 13 g |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Buttons quantity | 2 |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Surface Laptop Studio Surface Pro 8 - 9 Surface Pro X Surface Duo 2 Surface Hub 2S Surface Slim Pen 2 Pen Tips Surface Slim Pen Charger |
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Housing material | Plastic |
| Device compatibility | Tablet |
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Built-in |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery weight | 1.5 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 53 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Layers per pallet | 23 pc(s) |
| Master (outer) case width | 274 mm |
| Master (outer) case length | 225 mm |
| Master (outer) case height | 47 mm |
| Master (outer) case gross weight | 993 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 8473308000 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8473305100 |
| UNSPSC-code | 8471609050 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Microsoft Surface Slim Pen 2 stylus pe...
Login for pricing
|
Microsoft Surface Pen stylus pen 20 g...
Login for pricing
|
Logitech Crayon
Login for pricing
|
Logitech Crayon
Login for pricing
|
HP Rechargeable Active Pen G3
Login for pricing
|
Logitech Pen USI Stylus for Chromebook
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8WV-00002
|
EYV-00002
|
914-000034
|
914-000046
|
6SG43AA
|
914-000069
|
| Manufacturer |
Microsoft
|
Microsoft
|
Logitech
|
Logitech
|
HP
|
Logitech
|





