We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Kensington Slim N17 2.0 Portable Keyed Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots
SKU
K60511WW
Login for pricing
In Stock:
2 available
Slim N17 2.0 Portable Keyed Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots
Category: Cable Locks
| SKU | K60511WW |
|---|---|
| EAN | 0085896605119 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Yes |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Tested and approved by Dell, the Slim N17 2.0 Portable Keyed Laptop Lock for Wedge-Shaped Slots is the perfect portable lock for Dell ultra-thin and 2-in-1 laptops since it won’t block valuable ports and allows the laptop to lie flat and stable. Self-coiling carbon steel cable sheathed in plastic stretches up to 1.8m and shrinks down to 76.2mm. Meets or exceeds rigorous strength testing standards. Features an omnidirectional pivoting head and rotating anchor, 5mm keying system and free Register & Retrieve™ key registration and replacement. Five-year warranty. From Kensington, inventor of the laptop cable lock and industry leader in physical device security for more than 25 years.
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Coiled |
| Lock type | Key |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package weight | 98 g |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package weight | 98 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 130 mm |
| Master (outer) case length | 365 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.89 kg |
| Master (outer) case net weight | 2.6 kg |
You may also be interested in
| Product |
Kensington Slim N17 2.0 Portable Keyed...
Login for pricing
|
Compulocks Universal Tablet Lock Plate...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Laptop...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Ultra...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Portable Key...
Login for pricing
|
Kensington MicroSaver 2.0 Keyed Twin L...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K60511WW
|
CL15UTL
|
K65020EU
|
K64432WW
|
K64423WW
|
K65048WW
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Compulocks
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|
Kensington
|





