ARMDUAL30
Login for pricing
In Stock:
18 available
StarTech.com Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion - Premium Dual Monitor Stand - For up to 30” VESA Monitors - Tool-less (ARMDUAL30)
- Create a dual-monitor setup, side by side (for up to 30” monitors) or stacked (for up to 24” monitors)
- Full-motion arms with articulation and spring-assisted height adjustment
- Easy tool-less assembly, and interchangeable arms for flexible setup
- Landscape-to-portrait display rotation (for use in portrait position, the mount supports ultrawide displays with max width of 50.8"/129 cm)
- Durable steel and aluminum construction supports a weight capacity of 19.8 lb. (9 kg) per arm
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Product colour | Black,Silver |
| Mounting type | Desk |
| SKU | ARMDUAL30 |
| EAN | 0065030863759 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Yes |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF View PDF |
Monitor Mount | Height Adjustable | Horizontal or Vertical Setup | Tool-less Assembly
Horizontal or Vertical Setup
In a horizontal setup, the dual-monitor mount supports two monitors from 12" to 30". It's ideal for numerous uses including graphic design, photo editing and many others.
As a vertical monitor stand, the dual-monitor arm supports two monitors from 12" to 24". A stacked setup makes it easy to compare information on two screens without scrolling. Please note: To support two stacked 24" monitors, the height of each monitor (including the bezel around the display) cannot exceed 14" (35 cm).
Full-Motion Articulating Arms
Spring-Assisted Height Adjustment
Durable Construction
Tool-less Assembly
The StarTech.com Advantage
Horizontal or Vertical Setup
Full-Motion Articulating Arms
Durable Construction
Tool-less Assembly
The StarTech.com Advantage
| Mounting | |
|---|---|
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 7.5 cm |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 200 - 735 mm |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Certification | TAA, CE, REACH |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 618 mm |
| Depth | 476 mm |
| Height | 451 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Package width | 392 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 392 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Screws included | Yes |
| Wrench included | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Wrench included | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of screws | 8 |
| VESA mount included | Yes |
| Certificates | |
| Other features | |
| Mounting | Clamp |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 306 mm |
| Master (outer) case length | 549 mm |
| Master (outer) case height | 411 mm |