49U950A-W.AEK
Login for pricing
In Stock: 27 available
LG 49U950A-W 49" IPS Dual QHD 144Hz USB-C UltraWide Curved Monitor
More Information
SKU 49U950A-W.AEK
EAN 8806096532690
Manufacturer LG
Availability Yes
Stand out features
Adaptive
Adaptive brightness
Bigger.
Bigger. Sharper. Wider.
Precision
Precision in every pixel, brilliance from every angle.
Ergonomic
Ergonomic comfort
All-in-one
All-in-one USB-C connectivity
The USB Type-C™ port enables display, data transfer, and laptop charging—all through a single cable. With up to 90W power delivery, it can charge a connected laptop while powering the monitor.
Speedy
Speedy screen, smooth gameplay
Enjoy smooth and stable gameplay with a 144Hz refresh rate, NVIDIA G-SYNC® compatibility, AMD FreeSync™, and various in-game support features.