ASUS ROG Strix XG27UCGR computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
SKU
XG27UCGR
Login for pricing
In Stock: 80 available
ROG Strix XG27UCG Gen2 (XG27UCGR) Dual mode Gaming Monitor – 27-inch 3840x2160, dual mode (4K 162Hz or FHD 485Hz), 0.3ms (min.), Fast IPS, Extreme Low Motion Blur Sync, USB Type-C, G-Sync compatible, DisplayWidget Center, Smart Pixel technology, HDR
  • 27-inch 4K (3840 x 2160) gaming monitor with versatile dual mode (4K @ 162 Hz or FHD @ 485 Hz)
  • DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
  • USB Type-C with DP Alt mode, meaning that you can connect your device with clutter-free set-up
More Information
SKU XG27UCGR
EAN 4711636268141
Manufacturer ASUS
Availability Yes
Product Family ROG Strix
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Utility Redefined
Elevate your gaming experience with the ROG Strix XG27UCGR, meticulously crafted for utility and performance. Immerse yourself with Frame Rate Boost, allowing the monitor to easily switch via hotkey to a 1080p 485 Hz mode for esports ready performance and lightning-fast 0.3ms response time (min.). Conquer challenges effortlessly with AI-powered features, and enhance your connectivity options with the inclusion of a versatile Type-C connection, ensuring you stay ahead while enjoying the convenience of modern connectivity.
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Shadow controlYes
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate162 Hz
sRGB coverage (typical)130%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.155 x 0.155 mm
Viewable size, horizontal59.6 cm
Viewable size, vertical33.5 cm
Digital horizontal frequency27 - 255 kHz
Digital vertical frequency48 - 162 Hz
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1300:1
Display brightness (peak)600 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast IPS
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationTÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 162Hz VESA AdaptiveSync Display 485Hz VESA DisplayHDR 400 AMD FreeSync Premium G-SYNC Compatible FSC MIX
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)86 mm
Width (without stand)614 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)6.8 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range40 - -40°
Tilt angle range20 - -5°
PivotYes
Pivot angle90 - -90°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)30 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours50 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)86 mm
Width (without stand)614 mm
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)188 mm
Height (with stand)503 mm
Weight (with stand)6.8 kg
Weight (without stand)4.7 kg
Package width710 mm
Package depth215 mm
Package height460 mm
Package weight9 kg
Packaging data
Package width710 mm
Package depth215 mm
Package height460 mm
Package weight9 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Other features
DCI-P3 coverage95%
Shadow controlYes
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)86 mm
Width (without stand)614 mm
USB Power Delivery up to15 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS ROG Strix XG27UCGR computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black ASUS ROG Strix XG27UCGR computer monit... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing