iiyama DS1002C-B1 monitor mount / stand 76.2 cm (30") Desk Black
SKU
DS1002C-B1
Login for pricing
In Stock: 103 available
Simple and functional dual desktop arm
More Information
Maximum screen size 30 "
Maximum weight capacity 10 kg
Product colour Black
Mounting type Desk
SKU DS1002C-B1
EAN 4948570032082
Manufacturer iiyama
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
The iiyama DS1002C-B1 is a desk mount (clamp) for two flat screens up to 30”. Thanks to the arm you can save space on your desk and the cable management system helps to keep your workplace tidy. Broad adjustment capabilities, including tilt, swivel, height and rotation, the arm offers, allow you to easily adjust the position of the screens to your preferences assuring comfortable and healthy body posture.
Mounting
Maximum weight capacity (per display)10 kg
Minimum screen size25.4 cm (10")
Panel mounting interface75 x 75,100 x 100 mm
Number of displays supported2
Mounting typeDesk
Minimum VESA mount75 x 75 mm
Maximum VESA mount100 x 100 mm
MountingClamp
Maximum weight capacity10 kg
Maximum screen size76.2 cm (30")
Ergonomics
Height adjustmentYes
Height adjustment range200 - 400 mm
Pivot angle0 - 90°
Swivel angle180°
Turn angle100°
Tilt angle range-85 - 15°
Design
Product colourBlack
Technical details
Logistics data
Harmonized System (HS) code85299097
Other features
MountingClamp
You may also be interested in
Compare Products
Product iiyama DS1002C-B1 monitor mount / stand 76.2 cm (30") Desk Black iiyama DS1002C-B1 monitor mount / stan... Login for pricing
Fellowes Computer Monitor Stand with 5 Height Adjustments - Office Suites Monitor Riser with Storage Tray - Ergonomic Adjustable Monitor Stand for Computers - Max Weight 36KG/Max Size 28" - Graphite
New
Fellowes Computer Monitor Stand with 5... Login for pricing
Fellowes Computer Monitor Stand with 3 Height Adjustments - Premium Monitor Riser Plus with Cable Management - Ergonomic Adjustable Monitor Stand for Computers - Max Weight 36KG/Max Size 21" - Platinum Fellowes Computer Monitor Stand with 3... Login for pricing
Ergotron Neo Flex Neo-Flex LCD Lift Stand 61 cm (24") Desk
Bestseller
Ergotron Neo Flex Neo-Flex LCD Lift St... Login for pricing
Ergotron FX30 Fixed Wall Mount 68.6 cm (27") Black Ergotron FX30 Fixed Wall Mount 68.6 cm... Login for pricing
Fellowes Computer Monitor Stand with 3 Height Adjustments - Premium Monitor Riser Plus with Cable Management - Ergonomic Adjustable Monitor Stand for Computers - Max Weight 36KG/Max Size 21" - Graphite