13SP-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 21 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: 4-way privacy screen for 13" Surface Pro laptop featuring Micro-louver technology that obscures the view outside a 60-degree viewing angle; Keep confidential data private and prevent visual eavesdropping in public spaces or travel
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 13SP-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030901581
Manufacturer StarTech.com
Availability Yes
PDF URLs View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angle of a Surface Pro screen
4-Way Privacy and Touch Support
Installation
The screen protector is compatible with the 13" Surface Pro 8, 9, and X models and features a precise fit that does not interfere with the display, camera, or speakers. The included installation kit and step-by-step instructions allow for a one-time application to the computer screen.
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare, Privacy
Maximum screen size33 cm (13")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Maximum screen size33 cm (13")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Features
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape & portrait
Cleaning clothYes
Light transmission60%
Display types supportedLCD
CompatibilitySurface Pro 8/9/X
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityMicrosoft
Ergonomics
Maximum screen size33 cm (13")
CompatibilitySurface Pro 8/9/X
Weight & dimensions
Depth204 mm
Width283 mm
Weight100 g
Height0.4 mm
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight184 g
Packaging data
Package height4 mm
Package depth245 mm
Package width390 mm
Package weight184 g
Display
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length270 mm
Master (outer) case height150 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing
Targus Privacy Screen 13.3"W (16:10) Targus Privacy Screen 13.3"W (16:... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6") Monitor/Laptop Frameless display privacy filter Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo... Login for pricing
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 35.6 cm (14"... Login for pricing