3M BP145W1B display privacy filter 36.8 cm (14.5") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP145W1B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bright Screen Privacy Filter for 14.5in Laptop, 16:10
More Information
SKU BP145W1B
EAN 0051144066162
Manufacturer 3M
Availability No
Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
Up to 25% brighter than other black privacy filters on the market.
100% hand inspected for quality assurance.
Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle.
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to applyYes
Screen formatStandard
Light transmission85%
Display filter featuresAnti-blue, Privacy
Aspect ratio16:10
Blue light filterYes
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Maximum screen size36.8 cm (14.5")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 313 mm
Display diagonal (metric)36.8 cm
Warranty period1 year(s)
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 313 mm
Ergonomics
Screen size HxW196 x 313 mm