3M BP173W9B display privacy filter 43.9 cm (17.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP173W9B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
17.3", 16:9, 383 x 215 mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 17.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP173W9B
EAN 0051144065547
Manufacturer 3M
Availability No
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Compatibilityfor 17.3" Laptop
ReversibilityMatte-to-Glossy
Display types supportedLCD
Maximum screen size43.9 cm (17.3")
Aspect ratio16:9
Suitable forLaptop
Display diagonal (metric)43.9 cm
Design
Suitable forLaptop
Ergonomics
Compatibilityfor 17.3" Laptop
Weight & dimensions
Height (imperial)21.6 cm (8.5")
Width (imperial)38.4 cm (15.1")
Width383 mm
Height215 mm
Display
Compatibilityfor 17.3" Laptop