We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M PF140W1B display privacy filter 35.6 cm (14") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
PF140W1B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Privacy Filter for 14in Laptop, 16:10, PF140W1B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Includes 3M COMPLY Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip
- 3M COMPLY Flip Attach uses a proprietary hinge design to withstand the rigors of daily use
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Display Privacy Filters
| SKU | PF140W1B |
|---|---|
| EAN | 0051144066155 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | No |
Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
Matte surface helps reduce glare and fingerprints
Includes 3M™ COMPLY™ Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip
Matte surface helps reduce glare and fingerprints
Includes 3M™ COMPLY™ Flip Attach to quickly and easily switch from world-class privacy to screen sharing with one simple flip
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Installation type | Flip attach |
| Display filter features | Privacy, Anti-blue, Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Compatibility | 14in Laptop |
| Limits viewing angle | 60° |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Privacy, Anti-blue, Anti-glare |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 189 x 302 mm |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Screen size HxW | 189 x 302 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Compatibility | 14in Laptop |
| Screen size HxW | 189 x 302 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302 mm |
| Height | 189 mm |
| Display | |
| Compatibility | 14in Laptop |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
3M PF140W1B display privacy filter 35....
Login for pricing
|
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8...
Login for pricing
|
Popular
Targus Privacy Screen 13.3"W (16:...
Login for pricing
|
DICOTA D30124 display privacy filter 3...
Login for pricing
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 39.6 cm (15.6&quo...
Login for pricing
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 33.8 cm (13.3&quo...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PF140W1B
|
ASF141WEU
|
ASF133WEU
|
D30124
|
4802001
|
4806801
|
| Manufacturer |
3M
|
Targus
|
Targus
|
Dicota
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
Notebook
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Monitor/Notebook
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|



