We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M PF195W1B display privacy filters Frameless display privacy filter 49.5 cm (19.5")
SKU
PF195W1B
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3M™ Privacy Filter for 19.5in Monitor, 16:10, PF195W1B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
Category: Display Privacy Filters
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 19.5 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | PF195W1B |
| EAN | 0051128006078 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | No |
3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 49.5 cm (19.5") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor |
| Widescreen | Yes |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 55.5 kg |
| Pallet net height | 122.5 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 805 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 729.4 kg |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Monitor |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Durable screen protection | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 49.5 cm (19.5") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (imperial) | 26.4 cm (10.4") |
| Width (imperial) | 41.9 cm (16.5") |
| Width | 419 mm |
| Weight | 68.94604024 g |
| Height | 263 mm |
| Package height | 342.9 mm |
| Package depth | 3.3 mm |
| Package width | 469.9 mm |
| Package weight | 676.30622367 g |
| Packaging data | |
| Package height | 342.9 mm |
| Package depth | 3.3 mm |
| Package width | 469.9 mm |
| Package weight | 676.30622367 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 35.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 48.1 cm |
| Shipping (inner) case height | 4.78 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 4.44 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 51128006078 |
| Shipping (inner) case net weight | 344.7302012 g |