We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Acer Chromebook Vero 514 CBV514-1H 14" FHD i5 16GB 128GB
SKU
NX.KALEK.001
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Acer Chromebook Vero 514 CBV514-1H 14" FHD i5 16GB 128GB, Intel® Core™ i5, 4.4 GHz, 35.6 cm (14"), 1920 x 1080 pixels, 16 GB, 128 GB
Category: Notebooks / Laptops
| Display | 14" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5 |
| Storage | 128GB SSD |
| Weight | 1500g |
| SKU | NX.KALEK.001 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | No |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Vero 514 |
Acer Chromebook Vero 514 CBV514-1H 14" FHD i5 16GB 128GB. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1235U, Processor frequency: 4.4 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Market positioning | Consumer |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Display surface | Matt |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 4.4 GHz |
| Processor model | i5-1235U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Consumer |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325.4 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height | 20.4 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |