AD4U32008G22-SGN
Login for pricing
In Stock: 13 available
DDR4 U-DIMM 8GB 3200 (22)
More Information
Internal memory type DDR4
Memory clock speed 3200 MHz
ECC No
Memory form factor 288-pin DIMM
SKU AD4U32008G22-SGN
EAN 4711085930743
Manufacturer ADATA
Availability Yes
Product Family Premier
ADATA Premier DDR4 3200 unbuffered-DIMM memory is the latest upgrade solution that supports Intel/AMD newest platforms for faster data transfer and enhanced power efficiency. Utilizing a 288-pin design, operating voltage has been reduced from 1.5V on DDR3 to 1.2V, which not only helps save power by 20%, but also boosts transfer bandwidth speed to 25.6GB/s. Every chip in ADATA memory modules meets strict JEDEC and RoHS standards, ensuring compatibility, stability, and environmentally friendly products.
Power
Memory voltage1.2 V
Memory
Buffered memory typeUnregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size)1 x 8 GB
Internal memory8 GB
Component forPC/Server
Memory form factor288-pin DIMM
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Module configuration1024M x 16
ECCNo
Memory clock speed3200 MHz
Internal memory typeDDR4
Features
Internal memory8 GB
Component forPC/Server
CAS latency22
Memory voltage1.2 V
Module configuration1024M x 16
Memory clock speed3200 MHz
Harmonized System (HS) code84733020
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 85 °C