We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks Mellanox MAM1Q00A-QSA Compatible 25GBase-Converter QSFP28 Transceiver (QSFP28 to SFP28 Converter, Passive)
SKU
MAM1Q00A-QSA-AO
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mellanox MAM1Q00A-QSA Compatible 25GBase-Converter QSFP28 Transceiver (QSFP28 to SFP28 Converter, Passive)
Category: Network Transceiver Modules
| SKU | MAM1Q00A-QSA-AO |
|---|---|
| EAN | 0199278055239 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | No |
This Mellanox MAM1Q00A-QSA compatible QSFP+ to SFP+ converter provides conversion from QSFP28 to SFP28 form factors. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Mellanox® transceiver. It is built to MSA standards and is uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will integrate into your network seamlessly. It is built to meet or exceed the specifications of MSA Compliant, as well as to comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards to ensure seamless network integration.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Fiber ethernet cabling technology | 25GBASE |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Brand compatibility | Mellanox |
| Features | |
| Brand compatibility | Mellanox |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Packaging data | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Package weight | 181 g |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom, United States |
You may also be interested in
| Product |
AddOn Networks Mellanox MAM1Q00A-QSA C...
Login for pricing
|
Bestseller
NETGEAR AGM734 network transceiver mod...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com MSA Compliant SFP+ Transc...
Login for pricing
|
StarTech.com HPE 813874-B21 Compatible...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com Cisco SFP-10GB-TC Compati...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAM1Q00A-QSA-AO
|
AGM734-10000S
|
SFP10GBTST
|
813874B21ST
|
SFP10GBTCST
|
J9150D-ST
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
Netgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
25000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
QSFP28
|
N/A
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|





