We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alcatel-Lucent Enterprise OmniAccess Stellar AP1501 2500 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
SKU
OAW-AP1501-RW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
OmniAccess Stellar AP1501 WLAN Access Points - Indoor Wi-Fi 7
- Entry-range cost effective access point
- Powered with tri radios 2.4Ghz/5Ghz/6Ghz band serving low density and high-capacity needs of next generation mobility
- Supports a maximum throughput of 9.33 Gbps
- Provides 1x2,5GbE with Multigig uplinks, and the port provides Power over Ethernet (POE) input
- Can be deployed in three different management modes (Express, on-premises or cloud), all through a single version of software simplifying IT operations
Category: Wireless Access Points
| SKU | OAW-AP1501-RW |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent Enterprise |
| Availability | No |
OmniAccess Stellar Indoor AP1501. Tri radio, Tri band 2.4/5/6GHz 2x2 Wi-Fi 7, integrated omni antenna. 1x 2.5GE (PoE), Console, 48V DC. AP mount to be ordered separately. Regulatory domain not for use in US, Japan.
The Alcatel-Lucent OmniAccess® Stellar AP1501 delivers an accessible entry point into Wi-Fi 7, combining next-generation wireless performance with the cost efficiency enterprises expect. The OmniAccess Stellar AP1501 makes Wi-Fi 7 performance affordable for everyday connectivity. Built for mid-density and distributed environments such as branch offices, retail locations and small campuses, it delivers the high bandwidth, low latency and reliability required by nextgeneration mobility and connected services. With AlcatelLucent Enterprise’s proven enterprise wireless architecture, the OmniAccess Stellar AP1501 enables organizations to
modernize their wireless networks with confidence, efficiency and long-term value.
The OmniAccess Stellar AP1501 is powered by three radios serving Wi-Fi clients. The OmniAccess Stellar AP1501 supports a maximum aggregate data rate of 9.328 Gbps (688 Mbps in 2.4GHz, 2.882 Gbps in 5GHz, 5.76 Gbps in 6GHz). As part of the optimized design, the OmniAccess Stellar AP1501 uses a Multigigabit Ethernet interface capable of 2.5 Gbps, suited for those spaces with a mid-density of wireless clients, but with intensive bandwidth needs.
The OmniAccess Stellar AP1501 supports 802.11be features, including MLO, OFDMA, DL MU-MIMO, UL MUMIMO, 4096-QAM modulation and more. These features make tomorrow’s diverse digital workspaces highly
reliable and efficient.
The OmniAccess Stellar AP1501 features enhanced WLAN technology with RF Radio Dynamic Adjustment, a
distributed control Wi-Fi architecture, secure network admission control (NAC) with Unified Access and built-in
application intelligence and analytics (Layer 7). This makes it ideal for enterprises of all sizes that demand
simple, secure and scalable wireless solutions.
The Alcatel-Lucent OmniAccess® Stellar AP1501 delivers an accessible entry point into Wi-Fi 7, combining next-generation wireless performance with the cost efficiency enterprises expect. The OmniAccess Stellar AP1501 makes Wi-Fi 7 performance affordable for everyday connectivity. Built for mid-density and distributed environments such as branch offices, retail locations and small campuses, it delivers the high bandwidth, low latency and reliability required by nextgeneration mobility and connected services. With AlcatelLucent Enterprise’s proven enterprise wireless architecture, the OmniAccess Stellar AP1501 enables organizations to
modernize their wireless networks with confidence, efficiency and long-term value.
The OmniAccess Stellar AP1501 is powered by three radios serving Wi-Fi clients. The OmniAccess Stellar AP1501 supports a maximum aggregate data rate of 9.328 Gbps (688 Mbps in 2.4GHz, 2.882 Gbps in 5GHz, 5.76 Gbps in 6GHz). As part of the optimized design, the OmniAccess Stellar AP1501 uses a Multigigabit Ethernet interface capable of 2.5 Gbps, suited for those spaces with a mid-density of wireless clients, but with intensive bandwidth needs.
The OmniAccess Stellar AP1501 supports 802.11be features, including MLO, OFDMA, DL MU-MIMO, UL MUMIMO, 4096-QAM modulation and more. These features make tomorrow’s diverse digital workspaces highly
reliable and efficient.
The OmniAccess Stellar AP1501 features enhanced WLAN technology with RF Radio Dynamic Adjustment, a
distributed control Wi-Fi architecture, secure network admission control (NAC) with Unified Access and built-in
application intelligence and analytics (Layer 7). This makes it ideal for enterprises of all sizes that demand
simple, secure and scalable wireless solutions.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 18 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 18 dBmW |
| Maximum Tx power (6 GHz) | 18 dBmW |
| Security | |
| Number of SSID supported | 8 |
| Security algorithms | WPA2, WPA3, WEP, AES |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 40 V |
| Design | |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Software | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 190 mm |
| Weight | 760 g |
| Height | 38 mm |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 950 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 950 g |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Packaging content | |
| Package type | Box |