We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Alcatel-Lucent Enterprise OmniAccess Stellar AP1561 White Power over Ethernet (PoE)
SKU
OAW-AP1561-RW
- Offers 2.4GHz/5GHz/6GHz radios serving the density high-capacity needs of next generation mobility and IoT-enabled networks
- Supports a maximum throughput of 9.328 Gbps
- Provides a 5 Multigig Ethernet uplink port
- Can be deployed in three different modes through a single version of software, simplifying IT operations
- Supports 802.11be features, including MLO, OFDMA, DL MU-MIMO, UL MU-MIMO, 4096-QAM modulation, TWT, 512 Compressed Block Ack and more, for a highly reliable digital workplace
- Provides enhanced security with WPA3
- Supports 802.1ae MACsec in the uplink port
- Supported by the OmniVista Network Management System, which provides two robust deployment models: cloud-based or on premises.
- Can operate in a cluster architecture to provide simplified plug-and-play deployment for up to 255 APs
- Supports finely tuned quality of service (QoS) parameters to differentiate and provide appropriate QoS for each application such as voice, video and desktop sharing
- Uses RDA technology to automatically assign channels (DFS) and power settings (TPC) and ensure that access points stay clear of all radio frequency interference (RFI) sources to deliver reliable, high-performance WLAN
Category: Wireless Access Points
| SKU | OAW-AP1561-RW |
|---|---|
| Manufacturer | Alcatel-Lucent Enterprise |
| Availability | No |
OmniAccess Stellar Outdoor AP1561. Tri radio, Tri band 2.4/5/6GHz 2x2 Wi-Fi 7, integrated omni antenna. 1 x 2.5GE RJ-45 (PoE). AP mount to be ordered separately. Regulatory domain not for use in US, ME, Japan.
The Alcatel-Lucent OmniAccess Stellar 1561 uses Wi-Fi 7, leveraging the new spectrum 6GHz band and existing 2.4GHz and 6GHz bands simultaneously. The new Wi-Fi 7 standard 902.11be helps many industries increase performance over their networks.
The OmniAccess Stellar AP1561 is IP67-rated for harsh outdoor environments enabling simple and cost-effective deployments.
The outdoor AP is ready for 6GHz operations, supporting Automated Frequency Coordination (AFC). In some RF domains, the 6GHz band is not permitted in outdoor locations, so the radio is software configurable to operate in 6GHz or 5GHz.
The Alcatel-Lucent OmniAccess Stellar 1561 uses Wi-Fi 7, leveraging the new spectrum 6GHz band and existing 2.4GHz and 6GHz bands simultaneously. The new Wi-Fi 7 standard 902.11be helps many industries increase performance over their networks.
The OmniAccess Stellar AP1561 is IP67-rated for harsh outdoor environments enabling simple and cost-effective deployments.
The outdoor AP is ready for 6GHz operations, supporting Automated Frequency Coordination (AFC). In some RF domains, the 6GHz band is not permitted in outdoor locations, so the radio is software configurable to operate in 6GHz or 5GHz.
| Performance | |
|---|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 31.9 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 31 dBmW |
| Maximum Tx power (6 GHz) | 31.2 dBmW |
| Security | |
| Number of SSID supported | 16 |
| Security algorithms | WPA3, WPA2, WEP |
| Protocols | |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 23.64 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Wall, Pole |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Polarization | Dual polarization |
| Antenna gain level (max) | 8.2 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Polarization | Dual polarization |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 243 mm |
| Depth | 243 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Height | 85 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 3.12 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 3.12 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Other features | |
| Polarization | Dual polarization |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |