We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AOC AGON PRO AG456UCZD computer monitor 113 cm (44.5") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD OLED Black, Grey
SKU
AG456UCZD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Screen size (inch) 44.5, Panel resolution 3440x1440, Max Refresh rate 240 Hz, Panel type OLED, USB-C connectivity USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 90 W), HDMI HDMI 2.0 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
Category: Computer Monitors

Three-Year Warranty OLED
Warranty included: 3-Year Warranty (Including coverage for OLED burn-in*) For more information, please refer to Warranty Information page. OLED burn-in* Warranty is covered only when the screen maintenance is performed in accordance with the instructions to be found here.

KVM
Share one single keyboard, mouse and monitor between multiple computers with KVM switch hardware.

USB-C Docking
Simplify the connections with one cable only. The USB-C connection provides DisplayPort Alternate Mode for transferring high-resolution video signals from a notebook to the monitor while simultaneously charging the notebook’s battery from the monitor with USB power delivery.
44.5" OLED Gaming Monitor
AG456UCZD is a 44.5 inch gaming monitor OLED WQHD @ 3440 X1440 px, 240Hz, 0.03ms response time, curved 800R, HDR10, low blue mode. Even in the darkest environment, it can create highly detailed images for you. OLED"organic light-emitting diodes" can create pure and deep blacks, presenting a near-infinite contrast ratio while providing purer colors, making the picture more realistic. And through faster reaction time, smoother images, and better immersion, players can enjoy an immersive gaming experience.
AG456UCZD is a 44.5 inch gaming monitor OLED WQHD @ 3440 X1440 px, 240Hz, 0.03ms response time, curved 800R, HDR10, low blue mode. Even in the darkest environment, it can create highly detailed images for you. OLED"organic light-emitting diodes" can create pure and deep blacks, presenting a near-infinite contrast ratio while providing purer colors, making the picture more realistic. And through faster reaction time, smoother images, and better immersion, players can enjoy an immersive gaming experience.
| Display | |
|---|---|
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| HDCP | Yes |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Pixel density | 93.2 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Colour gamut | 98.5% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 127.5% |
| Adobe RGB coverage | 96.3% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | OLED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.303 x 0.303 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 385 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 104.3 cm |
| Viewable size, vertical | 43.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 113 cm (44.5") |
| Contrast ratio (typical) | 150000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| DCI-P3 coverage | 98.5% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Screen curvature rating | 800R |
| Display diagonal (metric) | 113 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 240 Hz |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 240 Hz |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Certification | FCC |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B, USB Type-C |
| Number of upstream ports | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Charging port type | USB Type-C + USB Type-A |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 457 mm |
| Depth (without stand) | 219.8 mm |
| Width (without stand) | 992.2 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 13.3 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Plug and Play | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 103 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 3.5 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 457 mm |
| Depth (without stand) | 219.8 mm |
| Width (without stand) | 992.2 mm |
| Width (with stand) | 992.2 mm |
| Depth (with stand) | 359.2 mm |
| Height (with stand) | 609 mm |
| Weight (with stand) | 13.3 kg |
| Weight (without stand) | 11.3 kg |
| Package width | 1130 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 578 mm |
| Package weight | 19.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1130 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 578 mm |
| Package weight | 19.2 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Remote control batteries included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Remote control batteries included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Other features | |
| Certification | FCC |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| DCI-P3 coverage | 98.5% |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Height (without stand) | 457 mm |
| Depth (without stand) | 219.8 mm |
| Width (without stand) | 992.2 mm |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 240 Hz |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | FCC |