We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock B850 Rock WiFi 7 AMD B850 Socket AM5 ATX
SKU
B850 ROCK WIFI 7
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Socket AM5, AMD B850 Chipset, 4 x DDR5-SDRAM up to 256GB, LAN, WLAN, 1 x RJ-45, 4 x SATA III, 1 x M.2(M), UEFI AMI, ATX
Category: Motherboards
| SKU | B850 ROCK WIFI 7 |
|---|---|
| EAN | 4711581493841 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | No |
Rock Series brings reliable performance and solid quality in a clean, modern design—ready for work, study, and gaming with practical, well-balanced features.
8 Layer PCB
The 8 Layer PCB provides stable signal traces and power shapes delivering lower temperature and higher energy efficiency for memory overclocking! Thus, it's able to support the latest memory modules with most extreme memory performance!
DDR5 XMP & EXPO Support
Derived from the “built for stable and reliable” designing concept, ASRock does not compromise on any details. This motherboard is built with high quality materials, enthusiasts are able to enjoy the boost of DDR5 memory overclocking performance by enabling the pre-tested profiles. Make sure the memory modules are Intel® XMP/AMD EXPO™ capable and overclocking can be made so affordable, satisfying and absolutely no sweat at all.
PCIe Gen5 Blazing M.2
The Blazing M.2 accommodates the latest PCI Express 5.0 standard to perform twice the bandwidth compared to previous generation, with a breathtaking 128Gb/s transfer speed, it is ready to unleash the full potential of future ultrafast SSDs.
Aluminum Heatsink
The first thing that catches the eye is the optimized Aluminum Heatsink Design. Heatsinks are crucial for efficient heat dissipation, especially during heavy workloads like gaming or productivity tasks. Motherboard that built with heatsinks can effectively manage thermal performance, hence ensure system stability and durability effortlessly.
Dragon 2.5 Gb/s LAN
The intelligent 2.5Gb/s LAN platform is built for maximum networking performance for the demanding requirements of home networking, content creators, online gamers and high-quality streaming media. Boost networking performance up to 2.5X the bandwidth compared to the standard gigabit Ethernet, you’ll enjoy the faster and uncompromised connectivity experience for gaming, file transfers and backups.
Front USB 3.2 Gen1 Type-C
Front USB 3.2 Gen1 Type-C header delivers up to 5 Gbps data transfer rate and next generation reversible USB design to the front panel of computer case.
POLYCHROME RGB
This motherboard features onboard RGB headers and addressable RGB headers that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on. Users may also synchronize RGB LED devices across the Polychrome RGB Sync-certified accessories to create their own unique lighting effects.
SignalRGB
SignalRGB unifies your RGB devices, offering seamless customization, game-reactive effects, macro automation, and system monitoring. The official partnership empowers ASRock motherboards with advanced lighting control, enhances compatibility with a diverse range of RGB devices, and provides greater customization flexibility.
64MB BIOS Ready for Future AM5 Processors
64MB BIOS provides expanded firmware capacity to support future AM5 processors, offering long-term compatibility and enhanced update capability.
8 Layer PCB
The 8 Layer PCB provides stable signal traces and power shapes delivering lower temperature and higher energy efficiency for memory overclocking! Thus, it's able to support the latest memory modules with most extreme memory performance!
DDR5 XMP & EXPO Support
Derived from the “built for stable and reliable” designing concept, ASRock does not compromise on any details. This motherboard is built with high quality materials, enthusiasts are able to enjoy the boost of DDR5 memory overclocking performance by enabling the pre-tested profiles. Make sure the memory modules are Intel® XMP/AMD EXPO™ capable and overclocking can be made so affordable, satisfying and absolutely no sweat at all.
PCIe Gen5 Blazing M.2
The Blazing M.2 accommodates the latest PCI Express 5.0 standard to perform twice the bandwidth compared to previous generation, with a breathtaking 128Gb/s transfer speed, it is ready to unleash the full potential of future ultrafast SSDs.
Aluminum Heatsink
The first thing that catches the eye is the optimized Aluminum Heatsink Design. Heatsinks are crucial for efficient heat dissipation, especially during heavy workloads like gaming or productivity tasks. Motherboard that built with heatsinks can effectively manage thermal performance, hence ensure system stability and durability effortlessly.
Dragon 2.5 Gb/s LAN
The intelligent 2.5Gb/s LAN platform is built for maximum networking performance for the demanding requirements of home networking, content creators, online gamers and high-quality streaming media. Boost networking performance up to 2.5X the bandwidth compared to the standard gigabit Ethernet, you’ll enjoy the faster and uncompromised connectivity experience for gaming, file transfers and backups.
Front USB 3.2 Gen1 Type-C
Front USB 3.2 Gen1 Type-C header delivers up to 5 Gbps data transfer rate and next generation reversible USB design to the front panel of computer case.
POLYCHROME RGB
This motherboard features onboard RGB headers and addressable RGB headers that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on. Users may also synchronize RGB LED devices across the Polychrome RGB Sync-certified accessories to create their own unique lighting effects.
SignalRGB
SignalRGB unifies your RGB devices, offering seamless customization, game-reactive effects, macro automation, and system monitoring. The official partnership empowers ASRock motherboards with advanced lighting control, enhances compatibility with a diverse range of RGB devices, and provides greater customization flexibility.
64MB BIOS Ready for Future AM5 Processors
64MB BIOS provides expanded firmware capacity to support future AM5 processors, offering long-term compatibility and enhanced update capability.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 2 |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 2 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Line-in | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 512 Mbit |
| Video | |
| HDCP | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64, Windows 10 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Antenna included | Yes |
| Other features | |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 2 |