We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS Chromebook CM1505CM4A-S70002 MediaTek Kompanio 540 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 4 GB LPDDR5x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
SKU
CM1505CMAS70002
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
MediaTek Kompanio 540 (1MB Cache, 2GHz), 4GB LPDDR5x-SDRAM, 64GB eMMC, 15.6" Full HD 1920 x 1080, ARM Mali-G57 MC2, WLAN, Webcam, ChromeOS
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 540 (1MB Cache, 2GHz)
- 15.6" Full HD 1920 x 1080
- 4GB LPDDR5x-SDRAM & 64GB eMMC
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | CM1505CMAS70002 |
|---|---|
| EAN | 4711636486804 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | CM15 |
| Product Videos |
View Video |
Your Stylish Essential
Take a closer look at the ASUS Chromebook CM15, a helpful laptop that is always ready for work or play. Multitask effortlessly with ample screen space to stay organized. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the four stylish colors and let this everyday marvel level up your lifestyle.
Take a closer look at the ASUS Chromebook CM15, a helpful laptop that is always ready for work or play. Multitask effortlessly with ample screen space to stay organized. It’s speedy and secure, suitable for all your daily tasks, and perfect for entertainment. Pick one of the four stylish colors and let this everyday marvel level up your lifestyle.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pure Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2026 |
| Display back cover material | Plastic |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2.01 cm |
| Weight | 1.48 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.61 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package depth | 481 mm |
| AC adapter included | No |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | No |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |