We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI7 NEO AMD B850 Socket AM5 ATX
SKU
90MB1NX0-M0EAY0
Login for pricing
In Stock:
1 available
AMD Socket AM5, AMD B850, 4 x DIMM slots, max. 256GB, DDR5, 2x2 Wi-Fi 7 (802.11be), Bluetooth 5.4, 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS, ATX
Category: Motherboards
| SKU | 90MB1NX0-M0EAY0 |
|---|---|
| EAN | 4711636434904 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Yes |
| PDF URLs |
View PDF |
ROG STRIX B850-F gaming wifi7 neo
The ROG STRIX B850-F GAMING WIFI7 Neo is engineered to dominate. Built to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000, 8000, and 7000 Series processors, this motherboard combines advanced power design with AI technologies to ensure peak performance. It delivers the uncompromised speed and stability essential for elite gaming and the demands of next-gen AI PC applications.
The ROG STRIX B850-F GAMING WIFI7 Neo is engineered to dominate. Built to unleash the full potential of AMD Ryzen™ 9000, 8000, and 7000 Series processors, this motherboard combines advanced power design with AI technologies to ensure peak performance. It delivers the uncompromised speed and stability essential for elite gaming and the demands of next-gen AI PC applications.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| Thunderbolt headers | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Number of CPU fan connectors | 1 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| Supported memory clock speed (max) | 8000 MHz |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD B850 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC4080 |
| Product colour | Multicolour |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.18 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.18 kg |
| Weight | 1.63 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.18 kg |
| Weight | 1.63 kg |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI7 NEO...
Login for pricing
|
Recommended
ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI AMD...
Login for pricing
|
Popular
ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI AMD...
Login for pricing
|
ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI AMD X87...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS Prime X870-P WIFI AMD X870 Socket...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS PRIME X870-P AMD X870 Socket AM5...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1NX0-M0EAY0
|
90MB1BB0-M0EAY0
|
90MB1BI0-M0EAY0
|
90MB1IU0-M0EAY0
|
90MB1IS0-M0EAY0
|
90MB1IT0-M0EAY0
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Motherboard form factor |
ATX
|
ATX
|
mini ITX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
4 to 6
|
2 to 3
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|





