We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI7 NEO AMD X870E Socket AM5 ATX
SKU
90MB1P20-M0EAY0
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Socket AM5, AMD X870E Chipset, 4 x DDR5-SDRAM up to 256GB, LAN, WLAN, 1 x RJ-45, 4 x SATA III, 5 x M.2(M), UEFI AMI, ATX
Category: Motherboards
| SKU | 90MB1P20-M0EAY0 |
|---|---|
| EAN | 4711636407946 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
ROG Strix X870E-E Gaming WiFi7 Neo
The ROG Strix X870E-E Gaming WiFi7 Neo is designed to unleash the power of AMD Ryzen™ 9000 Series processors. Enhancements such as PCIe® lane optimization deliver higher speeds to five M.2 slots, all of which feature Q-Release for EZ DIY installation, just like the PCIe 5.0 x16 slot. AI Cache Boost optimizes CPU cache and memory pathways to accelerate AI workloads, while NitroPath DRAM Technology and a server-grade low-etch PCB enhance signal integrity for more stable DDR5 tuning and greater overclocking headroom. A spacious 64MB BIOS chip delivers broad AM5 CPU compatibility, and the redesigned BIOS interface offers a smoother user experience.
The ROG Strix X870E-E Gaming WiFi7 Neo is designed to unleash the power of AMD Ryzen™ 9000 Series processors. Enhancements such as PCIe® lane optimization deliver higher speeds to five M.2 slots, all of which feature Q-Release for EZ DIY installation, just like the PCIe 5.0 x16 slot. AI Cache Boost optimizes CPU cache and memory pathways to accelerate AI workloads, while NitroPath DRAM Technology and a server-grade low-etch PCB enhance signal integrity for more stable DDR5 tuning and greater overclocking headroom. A spacious 64MB BIOS chip delivers broad AM5 CPU compatibility, and the redesigned BIOS interface offers a smoother user experience.
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| 12V power connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | SATA III, M.2 |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 5 |
| Front panel audio connector | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| RGB LED pin header | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 connectors | 2 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 9000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Unbuffered memory | Yes |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | SATA III, M.2 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 9 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 9 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7927 |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | Black |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 5 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 4th M.2 largest key size | 2280 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 5th M.2 largest key size | 2280 |
| 5th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| Clear CMOS button | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Weight | 1.9 kg |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Screws included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Other features | |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 273 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Weight | 1.9 kg |
You may also be interested in
| Product |
ASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI7 NE...
Login for pricing
|
Popular
ASUS PRO WS W680-ACE Intel W680 LGA 17...
Login for pricing
|
Hot Product
ASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X87...
Login for pricing
|
ASUS ROG STRIX X870-F GAMING WIFI AMD...
Login for pricing
|
Bestseller
ASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI AMD...
Login for pricing
|
Recommended
MSI MPG X870E CARBON WIFI motherboard...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MB1P20-M0EAY0
|
90MB1DZ0-M0EAY0
|
90MB1IG0-M0EAY0
|
90MB1IV0-M0EAY0
|
90MB1IB0-M0EAY0
|
MPG X870E CARBON WIFI
|
| Manufacturer |
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
MSI
|
| Component for |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Motherboard form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|





