We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS ROG Zephyrus G16 GU605CM-QR027W Intel Core Ultra 7 255H Laptop 40.6 cm (16") 2.5K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
SKU
GU605CM-QR027W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core Ultra 7 255H (24MB Cache), 16GB LPDDR5x-SDRAM, 1000GB SSD, 16" 2.5K 2560 x 1600 OLED, Intel Arc 140T, NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7), WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 7 255H (24MB Cache)
- 16" 2.5K 2560 x 1600 OLED, NVIDIA GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7)
- 16GB (7467MHz) LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | GU605CM-QR027W |
|---|---|
| EAN | 4711636485807 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | ROG |
| Product Series | Zephyrus G16 |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
The Dawn of A New Age
The 2025 Zephyrus G16 and Windows 11 Pro make gaming, creation, and everything in between a breeze. Featuring an Intel® Core™ Ultra 9 processor 285H and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and cutting-edge creative software alike. The Zephyrus G16 can effortlessly transcribe voice notes into text documents, save valuable time during a video render, and play the latest AAA games at blazingly fast refresh rates. The future is here.
The 2025 Zephyrus G16 and Windows 11 Pro make gaming, creation, and everything in between a breeze. Featuring an Intel® Core™ Ultra 9 processor 285H and up to an NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and cutting-edge creative software alike. The Zephyrus G16 can effortlessly transcribe voice notes into text documents, save valuable time during a video render, and play the latest AAA games at blazingly fast refresh rates. The future is here.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Eclipse Gray |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | 2.5K |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 255H |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers; McAfee 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354 mm |
| Depth | 246 mm |
| Height (front) | 1.49 cm |
| Height (rear) | 1.64 cm |
| Weight | 1.85 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.73 kg |
| Package width | 90 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package depth | 465 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |