We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS RS520QA-E13-RS8U/3200W Socket SP5 Rack (2U) Silver
SKU
90SF04A1-M00050
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
A single-socket 2U4N server powered by AMD EPYC 9005 Turin processor, designed for high-density workload with each node supports up to 20 DIMMs, two NVMe , two M.2, one PCIe 5.0 slot, and one OCP 3.0 slot
- Powerful performance: Powered by a single AMD EPYC 9005 Turin processor with 12 DIMMs supporting up to 6400MHz (1DPC), built for high scalability, dense computing, and diverse workloads
- High memory expansion: Optional CXL-enabled design supports eight additional DIMMs per node at 4400MHz (2DPC), delivering high capacity and cost-efficient scalability
- Flexible-access design: Front-access layout allows IT staff to service the server without entering hot aisles, enhancing convenience and uptime
- Tool-less maintenance: Ergonomic handle, quick-release top cover, and tool-less brackets for PCIe, M.2 riser, and backplane simplify servicing and upgrades
- Advanced air cooling: Supports up to 500W TDP CPUs with exceptional thermal performance using air-cooling, improving power efficiency
- Smarter IT management: Includes ASUS ASMB12-iKVM with ASPEED AST2600, ASUS Control Center, and Root-of-Trust for secure, centralized management
Category: Server Barebones
| SKU | 90SF04A1-M00050 |
|---|---|
| EAN | 4711636158305 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
CXL Memory Expander Ready
High memory capacity, High density computing
ASUS RS520QA-E13 supports optional CXL memory expansion in a single-socket 2U4N form factor, enabling greater flexibility and scalability for high-density workloads. It achieves up to 5TB of memory capacity per node with CPU memory operating at 1DPC speed to deliver high memory bandwidth –making it an ideal solution for memory-intensive applications in modern data centers, especially suited for EDA workloads and HPC.
High memory capacity, High density computing
ASUS RS520QA-E13 supports optional CXL memory expansion in a single-socket 2U4N form factor, enabling greater flexibility and scalability for high-density workloads. It achieves up to 5TB of memory capacity per node with CPU memory operating at 1DPC speed to deliver high memory bandwidth –making it an ideal solution for memory-intensive applications in modern data centers, especially suited for EDA workloads and HPC.
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 32GB, 64GB, 128GB |
| Number of DIMM slots | 20 |
| Maximum internal memory | 2.56 TB |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2600 |
| On-board graphics card memory | 64 MB |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Indication | |
| LED indicators | Power, LAN, HDD |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| LED indicators | Power, LAN, HDD |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Power supply | 3200 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 446 mm |
| Weight | 23.7 kg |
| Height | 87.2 mm |
| Depth | 900 mm |