We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS TUF Gaming A16 FA608UHI-TU124W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 40.6 cm (16") Full HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
SKU
FA608UHI-TU124W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AMD Ryzen 7 260 (3.8GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 16" Full HD+ 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon 780M, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7), LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen 7 260 (3.8GHz)
- 16" Full HD+ 1920 x 1200 IPS-Level, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | FA608UHI-TU124W |
|---|---|
| EAN | 4711636485548 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | TUF Gaming |
| Product Series | A16 |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Serious Gaming Specs
As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring AMD Ryzen™ 7 260 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule. Paired with 16GB of DDR5 5600MHz memory per slot and dual expandable PCIe Gen 4 storage slots, this little machine is ready for anything, right out of the box.
As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring AMD Ryzen™ 7 260 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule. Paired with 16GB of DDR5 5600MHz memory per slot and dual expandable PCIe Gen 4 storage slots, this little machine is ready for anything, right out of the box.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jaeger Gray |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| HD type | Full HD+ |
| Panel type | IPS-Level |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 260 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 8 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Xbox Game Pass Premium_2 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass Premium. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers; McAfee® 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Market positioning | Gaming |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 2.57 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.95 kg |
| Package width | 103 mm |
| Package height | 312 mm |
| Package depth | 426 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |