ASUS TUF Gaming VG34VQEL1A computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black
SKU
VG34VQEL1A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TUF Gaming VG34VQEL1A Curved Gaming Monitor – 34 inch UWQHD (3440 x 1440), 100Hz, Curved design, Extreme Low Motion Blur™, Freesync™, 1ms (MPRT),125% sRGB, HDR
  • 34-inch UWQHD (3440 x 1440) 1500R curved gaming monitor with ultrafast 100Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
  • 125% sRGB color gamut delivers great contrast and color for gaming performance
More Information
Display 34" 3440 x 1440 pixels
Native aspect ratio 21:9
Built-in camera No
Market positioning Gaming
SKU VG34VQEL1A
EAN 4711081867418
Manufacturer ASUS
Availability No
Product Family TUF Gaming
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
TUF Gaming VG34VQEL1A is a 34-inch Ultra Wide QHD (3440 x 1440) 1500R curved gaming monitor with an 100 Hz refresh rate and 1 ms (MPRT) response time for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also features High Dynamic Range technology, supporting the HDR10 format and covering 125% of the sRGB color gamut for great contrast and lifelike colors.
GAMING KEY SPEC
100HZ REFRESH RATE AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG34VQEL1A delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 100Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC
ADAPTIVE-SYNC
COLOR PERFORMANCE
HIGH DYNAMIC RANGE
EXCLUSIVE GAMING FEATURE
EXTREME LOW MOTION BLUR (ELMB)
EXCLUSIVE GAMING FEATURE
VARIABLE OVERDRIVE
INTUITIVE CONTROLS
SHADOW BOOST
GAMEPLUS
GAMEVISUAL
FLICKER-FREE TECHNOLOGY
LOW BLUE LIGHT
EXTENSIVE CONNECTIVITY
ERGONOMIC DESIGN
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameASUS Smart Contrast Ratio (ASCR)
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeUltraWide Quad HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)100000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.231 x 0.231 mm
Viewable size, horizontal79.7 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Digital horizontal frequency30 - 149 kHz
Digital vertical frequency48 - 100 Hz
Backlight typeLED
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time1 ms
Display diagonal86.4 cm (34")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Anti-glare screenYes
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationTÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light AMD FreeSync
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
AC (power) inYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)370.3 mm
Depth (without stand)111 mm
Width (without stand)807.8 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)8.07 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-10 - 10°
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)29.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Weight & dimensions
Height (without stand)370.3 mm
Depth (without stand)111 mm
Width (without stand)807.8 mm
Width (with stand)807.8 mm
Depth (with stand)248.5 mm
Height (with stand)540.6 mm
Weight (with stand)8.07 kg
Weight (without stand)5.79 kg
Package width915 mm
Package depth280 mm
Package height495 mm
Package weight11.3 kg
Packaging data
Package width915 mm
Package depth280 mm
Package height495 mm
Package weight11.3 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Packaging content
Stand includedYes
Other features
Shadow controlYes
Motion blur reductionYes
Height (without stand)370.3 mm
Depth (without stand)111 mm
Width (without stand)807.8 mm