We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ASUS V16 V3607VH-TK131W Intel Core 5 210H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
SKU
V3607VH-TK131W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core 5 210H (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 16" WUXGA 1920 x 1200, Intel Graphics, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7), WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core 5 210H (12MB Cache)
- 16" WUXGA 1920 x 1200, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Category: Notebooks / Laptops
| SKU | V3607VH-TK131W |
|---|---|
| EAN | 4711636475075 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | No |
| Product Family | V16 |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Game On, Create Smart
Ready to kickstart your imagination? Meet ASUS V16 — your all-access pass to unbounded worlds of gaming and creativity. It features a futuristic design with uber-cool details — like the Turbo Blue keyboard backlight — that make it stand out from the crowd. Equipped with up to a Intel® Core™ 7 processor and a GeForce RTX™ 40 Series Laptop GPU1, it delivers an immersive gaming experience with unparalleled performance and stunning graphics. Whether you’re conquering virtual realms or unleashing your newfound creativity, ASUS V16 is your gateway to limitless possibilities.
Ready to kickstart your imagination? Meet ASUS V16 — your all-access pass to unbounded worlds of gaming and creativity. It features a futuristic design with uber-cool details — like the Turbo Blue keyboard backlight — that make it stand out from the crowd. Equipped with up to a Intel® Core™ 7 processor and a GeForce RTX™ 40 Series Laptop GPU1, it delivers an immersive gaming experience with unparalleled performance and stunning graphics. Whether you’re conquering virtual realms or unleashing your newfound creativity, ASUS V16 is your gateway to limitless possibilities.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2025 |
| Display back cover material | Plastic |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 210H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers; McAfee 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 9 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357 mm |
| Depth | 250.7 mm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Height (rear) | 2.2 cm |
| Weight | 1.95 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.95 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 488 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | SonicMaster |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Country of origin | China |