RR-S4KK-25SN-R1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
120 mm, 690-2500 RPM, 70.7 CFM, 3.61 mmH₂O, 32.8 dBA, 4-Pin, PWM
  • Refreshed aesthetic design
  • Dual SickleFlow 120 Edge fans
  • CryoFuze thermal paste
  • AMD & Intel compatibility
More Information
Type Air cooler
Suitable location Processor
SKU RR-S4KK-25SN-R1
EAN 4719512143797
Manufacturer Cooler Master
Availability No
A classic, revitalized
A Classic, Revitalized
Refreshed Aesthetic Design
A recharged aesthetic offers new vibes while keeping it minimalistic.
SickleFlow 120 Edge Fan
SickleFlow 120 Edge Fan
CryoFuze Thermal Paste
Included high-performance thermal paste relies on nanoparticles for maximal heat transfer.
AMD & Intel Compatibility
Features compatibility with all the latest AMD and Intel CPU sockets.
Performance
Suitable locationProcessor
Fan connector4-pin
Pulse-width modulation (PWM) supportYes
Rotational speed (min)690 RPM
Rotational speed (max)2500 RPM
Fins materialAluminium
Number of heat pipes4
TypeAir cooler
Fan diameter12 cm
Maximum airflow70.7 cfm
Maximum air pressure3.61 mmH2O
Number of fans1 fan(s)
Fan noise level (max)32.8 dB
Fan's mean time to failure (MTTF)160000 h
Design
Fan connector4-pin
Fins materialAluminium
Number of heat pipes4
Number of fans1 fan(s)
Product colourBlack
Technical details
Fan diameter12 cm
Maximum airflow70.7 cfm
Maximum air pressure3.61 mmH2O
Ports & interfaces
Power
Safety current0.3 Ah
Rated voltage12 V
Rated current0.2 A
Power consumption (typical)2.4 W
Colour
Product colourBlack
Weight & dimensions
Fan dimensions (W x D x H)120 x 120 x 25 mm
Width74 mm
Depth125 mm
Height152 mm
Other features
Safety current0.3 Ah
You may also be interested in
Compare Products
Product Cooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler 12 cm
Bestseller
Cooler Master Hyper 212 Black Processo... Login for pricing
Out of stock
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Black
New
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa... Login for pricing
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised 80 mm Fan with PWM PST
Hot Product
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressur... Login for pricing
be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fan Black be quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM H... Login for pricing