Hannspree HP 240 WJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED
SKU
HP240WJB
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
23.8" TFT, 1920 x 1080 mm, 16:9, 300 cd/m², 2x 2 W, USB 3.0, VGA, HDMI 1.4, DP 1.2, 14 W, VESA, 541.2 x 215 x 396.9 - 545.3 mm, 2.65 kg
  • 23.8” 16:9 LED Backlight Monitor
  • 1920 x 1080 Full HD 1080P Resolution
  • 178° Ultra-Wide Viewing Angle
  • Input: DP + HDMI + VGA
  • Webcam module with "Pop-Up" design
  • Built-In Webcam 5Mp and Mic
  • Built-In USB 3.0 HUB
  • Built-In Stereo Speakers
  • Tilt and Wall-Mountable (VESA)
  • Multi-Functional Height Adjustable Stand
  • Pivot Function (90° Rotation) and Swivel
  • Flicker Free
  • Low Blue Light Mode
More Information
Display 23.8" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera Yes
SKU HP240WJB
EAN 4711404024214
Manufacturer Hannspree
Availability No
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_120308686_1716463855_638_3538.png
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The HANNspree HP240WJB is a 23.8-inch Full HD monitor featuring an integrated 5Mpixel webcam, microphone array and stereo speakers for video conferencing and live-streaming. The TFT panel delivers ultra-wide 178°/178° viewing angles, incredible contrast sharp imagery and stunning video playback. Its ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments provides a comfortable viewing experience, and compatibility with a standard 100 x 100mm VESA mount allows flexible wall mounting or installation on a display arm.
Make communication more effective: Pop-up 5 megapixel high definition webcam
Elegant design with an ultra-narrow bezel
4 in 1 height adjustable stand: Find the screen position you prefer
Optimised for productivity, the ergonomically-designed HP240WJB Professional Monitor comes with a 4 in 1 stand that features swivel, tilt, pivot, and height adjustments for ideal viewing position. Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preference.
Vivid images, lifelike visuals the latest technology with 178° ultra-wide view angles
Extensive Connectivity
Flicker-free technology
Low blue light mode
Speakers & Headphones
Anti-Glare treatment
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)5 MP
Built-in cameraYes
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)10000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range30 - 83 kHz
Vertical scan range60 - 75 Hz
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)3000:1
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Panel typeTFT
Display diagonal (metric)60.4 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages7
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Megapixel (approx.)5 MP
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
DC-in jackYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Technical details
Height (without stand)324.8 mm
Depth (without stand)54.3 mm
Width (without stand)541.2 mm
Cable lock slotYes
HDMIYes
Power supply typeExternal
Weight (with stand)2.65 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-10 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages7
Height adjustmentYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)14.8 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage12 V
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1083465
Weight & dimensions
Height (without stand)324.8 mm
Depth (without stand)54.3 mm
Width (without stand)541.2 mm
Width (with stand)541.2 mm
Depth (with stand)215 mm
Height (with stand)396.9 mm
Weight (with stand)2.65 kg
Package width755 mm
Package depth132 mm
Package height462 mm
Package weight5.95 kg
Packaging data
Package width755 mm
Package depth132 mm
Package height462 mm
Package weight5.95 kg
Package typeBox
USB cable length1.5 m
Warranty cardYes
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedHDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
USB cable length1.5 m
Sustainability
Other features
Height (without stand)324.8 mm
Depth (without stand)54.3 mm
Width (without stand)541.2 mm