iiyama ProLite TF2215MC-B2 computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black
SKU
TF2215MC-B2
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
10pt touch Open Frame monitor with IPS panel and touch through glass function
More Information
Display 21.5" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
SKU TF2215MC-B2
EAN 4948570116768
Manufacturer iiyama
Availability No
Product Family ProLite
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Touch Through-Glass
Touch Through-Glass
Foam Seal
Foam Seal
A foam seal finish (8mm) around the monitor ensures seamless integration and optimal dust protection.
Touch technology - Capacitive
Touch technology - Capacitive
Anti-fingerprint coating
Anti-fingerprint coating
Open frame brackets
Open frame brackets
The ProLite TF2215MC-B2 (21.5 inch) uses PCAP touch technology and is built into an eye-catching bezel with edge-to-edge glass. Thanks to a glass overlay covering the screen and a rugged bezel, it guarantees high durability and scratch-resistance, making it perfect for kiosk and high use public facing applications. Equipped with a foam seal finish it supports seamless integration into kiosks and provides IP65 rating resulting in dust and water resistance from the front. Landscape, portrait and face-up orientation ensures flexible mounting possibilities in almost any installation. For ease of integration, the TF2215MC-B2 can be equipped with optional external mounting brackets ( OMK3-1 ) making it an ideal solution for kiosk integrators, industrial environments, control rooms and interactive multimedia.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.78 million colours
Native aspect ratio16:9
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.24795 x 0.24795 mm
Horizontal scan range31.4 - 82 kHz
Vertical scan range56 - 75 Hz
Aspect ratio16:9
Viewable size, horizontal47.6 cm
Viewable size, vertical26.8 cm
Separate H/V syncYes
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time14 ms
Display diagonal54.6 cm (21.5")
Contrast ratio (typical)1000:1
Surface hardness7H
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)54.6 cm
Touch technologyMulti-touch
Touchscreen technologyProjected capacitive system
Display brightness315 cd/m²
Performance
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
OmniTapps Multitouch compatibilityNo
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages6
Plug and PlayYes
Multimedia
Built-in microphoneNo
Design
CertificationCB, CE, TÜV-Bauart, CU, cULus, REACH
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
International Protection (IP) codeIP65
Camera
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
USB Touch portYes
Technical details
Height (without stand)315 mm
Depth (without stand)42.5 mm
Width (without stand)520 mm
Placement supportedHorizontal/Vertical
HDMIYes
Display viewable area (HxV)476.064 x 267.786 mm
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesCB, CE, cULus, REACH, RoHS, WEEE
Packaging contentAC adapter, Touch Panel Driver Disk (CD-ROM), external control pad
Brightness315 cd/m²
Power supply typeExternal
Active display area (W x H)476.064 x 267.786 mm
Weight (with stand)4.4 kg
Touch methodstylus, finger, glove (latex)
Surface hardness7H
Touchscreen typeMulti-user
TouchscreenYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages6
Plug and PlayYes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (standby)1.05 W
Power consumption (typical)20.8 W
Power consumption (off)0.32 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage12 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours19 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage relative humidity (H-H)10 - 90%
Weight & dimensions
Height (without stand)315 mm
Depth (without stand)42.5 mm
Width (without stand)520 mm
Width (with stand)520 mm
Depth (with stand)42.5 mm
Height (with stand)315 mm
Weight (with stand)4.4 kg
Weight (without stand)4.4 kg
Width520 mm
Weight4.4 kg
Height315 mm
Depth42.5 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedAC, USB, HDMI, DisplayPort
AC adapter includedYes
Sustainability
Sustainability certificatesErP
Packaging data
AC adapter includedYes
Quick start guideYes
Other features
Brightness315 cd/m²
Width520 mm
Weight4.4 kg
Height315 mm
Depth42.5 mm
Control panelMenu, Scroll up/ Brightness, Scroll down/ Contrast, Select, Power
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)315 mm
Depth (without stand)42.5 mm
Width (without stand)520 mm