We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Keychron M3-A23 mouse Home Ambidextrous Bluetooth + USB Type-C Track-on-glass (TOG) 30000 DPI
SKU
M3-A23
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
30000 DPI, 7750 ips, 20 mil, 9000 Hz, 2.4 GHz, Bluetooth 5.3, USB-A to USB-C, 140 h, Plastic, 600 mAh, Black, 79 g
- The Strongest Mouse Sensor
- 8000 Hz Polling Rate Option
- Anytime, Anywhere Access
- Compatible with All Platforms
- Always Up to Date
Category: Mice
| SKU | M3-A23 |
|---|---|
| EAN | 4895248894407 |
| Manufacturer | Keychron |
| Availability | No |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Keychron M3 Wireless Mouse has the best PixArt 3950, 3395 and 3311 sensor. Provides three options: 8K / 4K / 1K polling rate. It supports 2.4 GHz, Bluetooth, and a USB wired connection.
Keychron M3
Wireless Optical Mouse
Keychron M3 has all the best features in a lightweight body that supports wireless 2.4 GHz and Bluetooth connection. It is ideal for any scenario, whether at work, gaming, or even on the go. It offers you the best performance and maximizes your productivity.
The Strongest Mouse Sensor
The most competitive grade mouse sensor chip PixArt 3311, 3395 and PixArt 3950 for 8K version, with up to 30,000 DPI, up to 750 IPS, and incomparable gripping precision. The perfect sensitivity brings smooth and accurate tracking of your hand's actions whether play or work.
8000 Hz Polling Rate Option
The PixArt 3950 supports an ultra-fast 8K Hz polling rate option. Setting the mouse at a 8000 Hz polling rate can result in a high-speed signal transmittance between the mouse and the connected device. More responsive cursor movements captured with faster trigger response guarantees unparalleled performance, securing your triumph when it truly counts!
More Customization on The Keychron Launcher
Just click, save, and turn it off, the online Launcher web app allows for easy personalization. You can modify keys, set shortcuts, create dedicated macros, or do professional settings for LOD, polling rate, DPI, etc. Besides, it provides 5 on-board memory profiles for your access to different apps or computers.
Anytime, Anywhere Access
Keychron Launcher is a web page configurator that you can use in the office, school, lab, or government department—anywhere with internet access. Configure your mouse online anytime without the need to download or install files. No hassle, no trouble.
Compatible with All Platforms
As a web-based tool, Keychron Launcher supports all operating systems. Personalize and program your mouse on Windows, macOS, Linux, and more. Enjoy unprecedented flexibility with compatibility across Chrome, Edge, and Opera browser.
Always Up to Date
Keychron Launcher is continuously updated, ensuring you always have access to the latest version. There's no need to download updates or wait for installations.
Stable & Ultra-low Latency Response
2.4 GHz and Bluetooth
With cutting-edge 2.4 GHz frequency wireless connectivity, the M3 gives you extremely low latency and quick response for gaming and the office. M3 8K also offers a stable 5.3 Bluetooth connection for even more variety in your wireless connectivity.
The Ultimate Ergonomic Design
Ergonomic curved design ensures a comfortable grip for a long time. The grip pattern design on both sides of the grip makes the gripping experience even better.
Peak Performance For Every Scenario
Precise sensors, extremely low latency wireless connectivity, and high polling rate give you the best performance for both office, gaming or even on the go.
Lightweight at Only 79g
Lightweight at only 79g, it offers just the right amount of lightness, flexibility, and effortlessness to hold in your hand for extended use.
Keychron M3
Wireless Optical Mouse
Keychron M3 has all the best features in a lightweight body that supports wireless 2.4 GHz and Bluetooth connection. It is ideal for any scenario, whether at work, gaming, or even on the go. It offers you the best performance and maximizes your productivity.
The Strongest Mouse Sensor
The most competitive grade mouse sensor chip PixArt 3311, 3395 and PixArt 3950 for 8K version, with up to 30,000 DPI, up to 750 IPS, and incomparable gripping precision. The perfect sensitivity brings smooth and accurate tracking of your hand's actions whether play or work.
8000 Hz Polling Rate Option
The PixArt 3950 supports an ultra-fast 8K Hz polling rate option. Setting the mouse at a 8000 Hz polling rate can result in a high-speed signal transmittance between the mouse and the connected device. More responsive cursor movements captured with faster trigger response guarantees unparalleled performance, securing your triumph when it truly counts!
More Customization on The Keychron Launcher
Just click, save, and turn it off, the online Launcher web app allows for easy personalization. You can modify keys, set shortcuts, create dedicated macros, or do professional settings for LOD, polling rate, DPI, etc. Besides, it provides 5 on-board memory profiles for your access to different apps or computers.
Anytime, Anywhere Access
Keychron Launcher is a web page configurator that you can use in the office, school, lab, or government department—anywhere with internet access. Configure your mouse online anytime without the need to download or install files. No hassle, no trouble.
Compatible with All Platforms
As a web-based tool, Keychron Launcher supports all operating systems. Personalize and program your mouse on Windows, macOS, Linux, and more. Enjoy unprecedented flexibility with compatibility across Chrome, Edge, and Opera browser.
Always Up to Date
Keychron Launcher is continuously updated, ensuring you always have access to the latest version. There's no need to download updates or wait for installations.
Stable & Ultra-low Latency Response
2.4 GHz and Bluetooth
With cutting-edge 2.4 GHz frequency wireless connectivity, the M3 gives you extremely low latency and quick response for gaming and the office. M3 8K also offers a stable 5.3 Bluetooth connection for even more variety in your wireless connectivity.
The Ultimate Ergonomic Design
Ergonomic curved design ensures a comfortable grip for a long time. The grip pattern design on both sides of the grip makes the gripping experience even better.
Peak Performance For Every Scenario
Precise sensors, extremely low latency wireless connectivity, and high polling rate give you the best performance for both office, gaming or even on the go.
Lightweight at Only 79g
Lightweight at only 79g, it offers just the right amount of lightness, flexibility, and effortlessness to hold in your hand for extended use.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of programmable buttons | 3 |
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Purpose | Home |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Movement detection technology | Track-on-glass (TOG) |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Silent click | Yes |
| Mouse tracking speed | 750 ips |
| Input device | |
| Number of programmable buttons | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Purpose | Home |
| Movement resolution | 30000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Track-on-glass (TOG) |
| Buttons quantity | 5 |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-C |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Receiver type | Mini receiver |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver type | Mini receiver |
| Technical details | |
| Weight | 79 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Retractable cable | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomic design | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 20 |
| Retractable cable | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Power source | Batteries/Cable |
| Battery life (max) | 140 h |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 79 g |
| Width | 68.2 mm |
| Depth | 125.2 mm |
| Height | 40.6 mm |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Mini receiver |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A + USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Mini receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 79 g |
| Polling rate | 8000 Hz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Warranty period | 1 year(s) |