We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkVision T86 computer monitor 2.18 m (86") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Touchscreen Black
SKU
62F0WN1AEK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
86", 3840 x 2160 DLED VA Touch, 60Hz, 16:9, 400cd/m², 178° / 178°
- 86" DLED VA Touch
- 4K Ultra HD, 16:9, 3840 x 2160
- 60Hz, 6.5ms, 400cd/m2
- USB Hub
Category: Computer Monitors
What is saves on space, it makes up in power
- Compact family desktop PC, powered by the latest Intel® Core™ i7 processor
- Dual SSD & HDD storage, with smart backup & syncing features
- Access files remotely & securely from anywhere, via the cloud
- Super-fast WiFi, plus plenty of ports, front & back
- Stylish, clutter-free design, blends into any room
- Compact family desktop PC, powered by the latest Intel® Core™ i7 processor
- Dual SSD & HDD storage, with smart backup & syncing features
- Access files remotely & securely from anywhere, via the cloud
- Super-fast WiFi, plus plenty of ports, front & back
- Stylish, clutter-free design, blends into any room
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 15 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 15 W |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Operating system installed | Android 9 |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 51 ppi |
| Colour gamut | 85% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.4935 x 0.4935 mm |
| Viewable size, horizontal | 189.5 cm |
| Viewable size, vertical | 106.6 cm |
| Backlight type | Direct LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Response time | 6.5 ms |
| Display diagonal | 2.18 m (86") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 85% |
| Touchscreen | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 10 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Infrared |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 15 W |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Certification | RoHS TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light |
| Product colour | Black |
| Colour name | Raven black |
| Camera | |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Number of upstream ports | 9 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 5 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 5 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Microphone in | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 2 |
| USB Touch ports quantity | 2 |
| USB Touch port | Yes |
| OPS module slot | Yes |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| USB Type-B downstream ports quantity | 2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 1209.2 mm |
| Depth (without stand) | 92 mm |
| Width (without stand) | 1982 mm |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in processor | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 410 W |
| Power consumption (standby) | 43 W |
| Power consumption (typical) | 350 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 193 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 1209.2 mm |
| Depth (without stand) | 92 mm |
| Width (without stand) | 1982 mm |
| Bezel width (side) | 2.83 cm |
| Weight (without stand) | 68 kg |
| Package width | 2119 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 1353 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2119 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package height | 1353 mm |
| Package weight | 88 kg |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Remote control batteries included | Yes |
| Stylus included | Yes |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Batteries included | Yes |
| Remote control batteries included | Yes |
| Stylus included | Yes |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Android 9 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Other features | |
| Built-in processor | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Certification | RoHS TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Height (without stand) | 1209.2 mm |
| Depth (without stand) | 92 mm |
| Width (without stand) | 1982 mm |
| Power consumption (max) | 410 W |
| Bluetooth | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Certificates | |
| Certification | RoHS TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light |