39GX90SA-W.AEK
Login for pricing
In Stock: 4 available
39" WQHD (3440 x 1440), OLED, 240Hz, 275 cd/m², 1.07B, DCI-P3 98.5%
  • 39” UltraGear OLED: a 21:9 curved WQHD display that’s built for battle
  • Outrageous OLED gaming speed at up to 240Hz and 0.03ms response time
  • Easy access to popular streaming apps and cloud gaming services with webOS
  • Seamless frame sync with FreeSync Premium and G-SYNC for stutter-free gaming.
  • Stunning and bright OLED visuals with rich color, deep blacks, and 1.5M:1 contrast
  • The 39" UltraGear OLED's steep and dramatic 800R curve surrounds you in the action
  • webOS brings tailored AI-driven visuals and audio for enhanced gaming experiences
  • Console or PC connectivity: HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 and USB Type-C
More Information
SKU 39GX90SA-W.AEK
EAN 8806096435403
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The 240Hz OLED Smart gaming monitor that’s ahead of the (800R) curve
The 39” WQHD OLED with a steep 800R curve and up to 1300 nits (APL 1.5%) peak brightness pulls you deep into the action, while a 240Hz refresh rate and 0.03ms response time keep gameplay insanely fast and smooth. Plus, LG’s webOS lets you stream your favorites and cloud game—all from one epic screen.
Up to 240Hz & 0.03ms – Outrageous OLED Gaming Speed
Game at the speed of OLED with an ultra-fast 240Hz and near instantaneous 0.03ms (GtG) response time. The faster speed lets you respond quickly to opponents and enjoy smoother scenes with less lag or ghosting.
Your Favorite Streaming Services Plus Cloud Gaming
Ultimate Frame Sync: FreeSync™ Premium & G-SYNC® Compatible
Bright Picture. Deep Blacks, Brilliant Detail: OLED Gaming FTW
The 800R Curve: Surround Yourself in the Action
Low Glare, More Focus: Play Without Distractions
webOS Gaming: AI tools customize your gaming experience
Unlock Your Potential with Advanced Gaming Features
Dynamic Action Sync reduces input lag for real-time response.
Black Stabilizer brightens dark scenes to see what's hidden
FPS Counter shows your real-time frame rate
Crosshair enhances precision for deadly accuracy
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power14 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power14 W
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCYes
Operating system installedwebOS
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabiliser
FPS counterYes
Picture processing technologyLG AI Picture
Display
Display brightness (typical)275 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate240 Hz
HD typeWide Quad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.266 x 0.266 mm
Display resolution3440 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal99.1 cm (39")
Contrast ratio (typical)1500000:1
Response time (fast)0.03 ms
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage98.5%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black, Dynamic Tone Mapping
Screen curvature rating800R
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power14 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Product colourWhite
Illuminated standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version2.1
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
DisplayPort out version1.4
BluetoothYes
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
HDMIYes
Product colourWhite
Warranty period2 year(s)
Game modeYes
Weight (with stand)11.4 kg
TouchscreenNo
Network
BluetoothYes
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (off)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours40 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours46 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
Width (with stand)887.8 mm
Depth (with stand)322.8 mm
Height (with stand)605.7 mm
Weight (with stand)11.4 kg
Weight (without stand)7.3 kg
Package width985 mm
Package depth550 mm
Package height338 mm
Package weight17.5 kg
Packaging data
Package width985 mm
Package depth550 mm
Package height338 mm
Package weight17.5 kg
Package typeBox
Stand includedYes
Remote control includedYes
Remote control batteries includedYes
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Remote control includedYes
Power adapter includedYes
Thin Client
Other features
DCI-P3 coverage98.5%
Warranty period2 year(s)
FPS counterYes
Height (without stand)404.4 mm
Depth (without stand)198 mm
Width (without stand)887.8 mm
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 39GX90SA-W computer monitor 99.1 cm (39") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD OLED White LG 39GX90SA-W computer monitor 99.1 cm... Login for pricing
Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD Black, White Samsung Neo G8 computer monitor 81.3 c... Login for pricing