32UN880K-B.AEK
Login for pricing
In Stock: 1 available
31.5" UHD 4K Ergo IPS Monitor with USB-C
  • 31.5" UHD 4K (3840x2160) IPS
  • DCI-P3 95% (Typ.) with HDR10
  • Ergonomic stand with C-clamp
  • Extend, Retract, Swivel, Pivot, Height, Tilt
  • USB-C (60W Power delivery)
More Information
SKU 32UN880K-B.AEK
EAN 8806096227886
Manufacturer LG
Availability Yes
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Clear & Large Display for Visual Comfort
Perfectly Follow Your Eye Level
Compatible with Every Posture
Fully Use Your Desk
Switch swiftly
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Super+ Resolution
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.18159 x 0.18159 mm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal80 cm (31.5")
Contrast ratio (typical)1000:1
Response time (fast)5 ms
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Built-in cameraNo
Design
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-C
USB Type-A downstream ports quantity2
USB Type-C downstream ports quantity1
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to60 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Technical details
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)10.3 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-280 - 280°
Tilt angle range-25 - 25°
PivotYes
Pivot angle0 - 90°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)210 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage19.5 V
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours56 kWh
Weight & dimensions
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
Width (with stand)714.3 mm
Depth (with stand)406.8 mm
Height (with stand)641.1 mm
Weight (with stand)10.3 kg
Weight (without stand)6.5 kg
Package width821 mm
Package depth247 mm
Package height507 mm
Package weight14.6 kg
Packaging data
Package width821 mm
Package depth247 mm
Package height507 mm
Package weight14.6 kg
Cables includedAC, HDMI, USB Type-C
HDMI cable length1.8 m
Packaging content
HDMI cable length1.8 m
Other features
DCI-P3 coverage95%
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)420.1 mm
Depth (without stand)45.7 mm
Width (without stand)714.3 mm
USB Power Delivery up to60 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
You may also be interested in
Compare Products
Product LG UltraFine 32UN880K 32" IPS 4K UHD Height-Adjustable USB-C Monitor LG UltraFine 32UN880K 32" IPS 4K... Login for pricing
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6... Login for pricing